Středozápad USA ohrožují "opičí neštovice "

Američané bojují s tzv. opičími neštovicemi. Tuto méně nakažlivou formu neštovic nepřenášejí na lidi opice, ale oblíbení mazlíčci, psouni stepní. Zatím je potvrzeno více než 10 případů a u dalších pěti desítek lidí je podezření, že se od zvířat nakazili. Dokonce se už také mluví o prvním případu možného přenosu nemoci ze člověka na člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psoun prériový | Foto: ČTK

Zatímco obávaný SARS se Spojeným státům vyhnul a Nilský virus, který tam řádil loni, se ještě nerozšířil, na středozápadě země jsou registrovány případy "opičích neštovic". Tato forma planých neštovic se šíří na člověka především z chovaných zvířat, která přišla do styku v prodejnách s dalšími oblíbenými mazlíčky, kterými jsou gambijské krysy.

Tato forma planých neštovic dovezená z Afriky má dlouhou inkubační dobu a u zdravých lidí by neměla být smrtelná. Zatím ale není zřejmé, zda Američany proti nové mutaci viru ochrání dosavadní očkování.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme