Střela z Ruzyně patřila federálnímu ministerstvu vnitra

Protitanková střela, nalezená minulý týden nedaleko ruzyňského letiště, patřila kdysi do výzbroje federálního ministerstva vnitra. Českému rozhlasu to dnes potvrdila tisková mluvčí policejního prezídia Ivana Zelenáková s tím, že série těchto zbraní byla dodána v roce 1980. Z dosavadního šetření vyplývá, že ještě v roce 1991 tato série byla kompletní. O dva roky později - v roce 1993 - byla ale větší část těchto střel převedena na Slovensko, zbytek zůstal v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pancéřovka RPG-75

pancéřovka RPG-75 | Foto: Armáda ČR

Policisté tak nyní podle Ivany Zelenákové budou s pomocí svých slovenských kolegů pátrat po tom, zda tato konkrétní zbraň pochází od nás nebo ze Slovenské republiky. Spolupráce se slovenskými policisty začala ještě dnes. Milan Maxim, náčelník Štábu logistiky Armády Slovenské republiky, však v televizi Prima odmítl, že by tato zbraň byla v minulých letech uskladněna na Slovensku. "Do dnešní doby není na Slovensku hlášená ztráta této zbraně. Jsou vykonávány roční inventury a v případě, že by ztráty střely byla zjištěna, bylo by mi to už známo," uvedl Maxim.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře sestavila policie čtyři vyšetřovací verze, jednou z nich je i cílená provokace. V souvislosti se čtvrtečním nálezem střely začali od soboty ruzyňské letiště střežit profesionální vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení. Zbraň byla nalezena přibližně kilometr od letové dráhy, podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého by ale vzhledem k umístění zřejmě nebyla schopna sestřelit letadlo. Zbraň RPG-75 vyráběla od roku 1975 do počátku 90. let bojkovická firma Zeveta. Zhotovila jich čtvrt miliónu.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme