Zaměstnanec banky v Louisville v Kentucky zastřelil pět kolegů. Vše vysílal na instagram, policie ho zabila

Na pět stoupl počet obětí pondělní střelby v bance v americkém městě Louisville, kterou rozpoutal její zaměstnanec, než jej policie zastřelila. Počet obětí stoupl ze čtyř na pět poté, co zraněním podlehla sedmapadesátiletá žena, oznámily tiskové agentury.

Louisville (Aktualizováno: 7:04 11. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanec banky v Louisville v Kentucky zastřelil pět kolegů

V bance útočil její zaměstnanec, zabil pět lidí | Foto: Jeffrey Dean | Zdroj: Reuters

Mezi osmi zraněnými je také šestadvacetiletý Nickolas Wilt, který před dvěma týdny složil přísahu po absolvování policejní akademie.

„Policista byl zasažen do hlavy a po operaci mozku jeho stav zůstává kritický,“ uvedla podle médií policie. Policejní sbor města uvedl, že Wilt běžel k místu střelby, aby zachránil životy dalších lidí. Podle nemocnice je pak v kritickém stavu ještě jeden zraněný.

Officer Nickolas Wilt, a new officer to the LMPD, ran towards the gunfire today to save lives. He remains in critical condition after being shot in the head.

21:46 – 10. 04. 2023

1428 7399

Palbu zahájil zaměstnanec banky, který dění přenášel živě na instagramu, uvedla policie. Oběti byly ve věku od 40 po 64 let. Policie byla na místě během tří minut a útočníka v přestřelce zastřelila.

Tisíce Američanů vyšly do ulic, žádaly přísnější zbraňové zákony. Další akce napříč Státy se chystají

Číst článek

Starosta Louisville Craig Greenberg, který sám loni vyvázl z útoku střelnou zbraní, označil střelbu v bance za „zlý akt cíleného násilí“.

Dva přeživší řekli televizi WHAS-TV, že výstřely nejprve zazněly v konferenční místnosti v přízemí, kde se shromáždili zaměstnanci. „Kdosi vedle mě byl zastřelen, potřísnila mne krev,“ řekl jeden ze svědků.

V budově Old National Bank v centru Louisville střílel podle policie pětadvacetiletý Connor Sturgeon, který v bance začal na plný úvazek pracovat minulý rok. Sturgeon podle policie použil poloautomatickou pušku a střelbu vysílal živě na internetu.

Společnost Meta, které patří Instagram, uvedla, že „přímý přenos tohoto tragického incidentu“ rychle odstranila.

Další tragická střelba

Střelba v bance v Kentucky následovala jen dva týdny po útoku na křesťanskou školu v Nashvillu ve státu Tennessee, ve které bývalý žák zabil šest lidí včetně tří dětí.

V USA podle databáze Gun Violence Archive v posledních letech připadá na každý den více než jeden případ střelby se čtyřmi a více zraněnými či mrtvými kromě střelce. Střelba v bance měla letos pořadové číslo 146.

Today’s incident in Louisville, KY is both a mass shooting AND a mass murder.

146th mass shooting of 2023, 14th mass murder.

17:19 – 10. 04. 2023

25 28

Policie v Louisville v pondělí ráno zasahovala i při druhé střelbě, která se odehrála přibližně tři kilometry od Old National Bank a při které byl nejméně jeden člověk zabit a jeden zraněn. Oba případy podle policie spolu nesouvisí.

Zpřísnění zbraňových zákonů

Hromadné střelby v USA tradičně oživují debatu o zpřísnění zákonů o držení a dostupnosti střelných zbraní.

Zpřísnění pravidel pro držení střelných zbraní po útoku v Texasu? I mnozí demokraté už rezignovali

Číst článek

Zastáncem reforem, které by možnost držet zbraň omezily, je i prezident Joe Biden z Demokratické strany. „Kolik Američanů musí ještě zemřít, než začnou republikáni v Kongresu jednat a chránit americké komunity?“ uvedl prezident v prohlášení reagující na střelbu v Louisville.

Biden a demokraté se dlouhodobě zasazují za přijetí přísnějších zákonů ohledně držení zbraní. Tyto snahy ale čelí tvrdému odporu většiny republikánských zákonodárců, kteří často zastupují voliče podporující právo na zbraně.

Kentucky je jedním z 26 amerických států, které umožňují většině dospělých starších 21 let nakupovat a nosit střelnou zbraň bez povolení, dodal server BBC News.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme