‚Spaste naše město.‘ Na Trumpa při návštěvě střelbou zasaženého Daytonu čekaly stovky demonstrantů

Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil město Dayton ve státě Ohio, kde o víkendu střelec Connor Betts zabil devět lidí a sám zemřel při zákroku policie. Prezident hovořil s pozůstalými a osobami, které přežily masakr, a setkal se se záchranáři a zdravotníky. Trumpův pobyt doprovázely demonstrace stovek lidí s transparenty „Udělejte něco“ a „Spaste naše město“. Prezident večer dorazil také do texaského El Pasa.

Dayton, Ohio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Daytonu přišli s transparenty i obřím balónem. | Foto: CLH/BW/MOS | Zdroj: Reuters

Trump má v plánu navštívit zraněné, kteří jsou po útoku 21letého útočníka stále v místních nemocnicích, záchranáře, nemocniční personál i rodiny obětí. Jak uvedl deník El Paso Times, pět zraněných je po útoku stále v kritickém stavu, stav dalších tří je stabilizovaný, ale vážný. Podezřelý Patrick Crusius byl krátce po činu zadržen a hrozí mu až trest smrti. Střelba si vyžádala 22 lidí.

Na letišti v Daytonu přivítala prezidenta a jeho ženu Melanii skupina místních politiků včetně starostky Nan Whaleyové, která měla k Trumpově návštěvě výhrady a hrozila, že si je při uvítání nenechá pro sebe. Trumpovi kritici tvrdí, že svým konfrontačním slovníkem podněcuje rasovou nenávist a přispívá k rozdělení společnosti.

Nové kolo stagnujícího boje: v USA opět sílí volání po regulacích zbraní, Trump mluví o duševní chorobě

Číst článek

Před nemocnicí, kde prezident pohovořil se zraněnými, se objevila i Trumpova nafukovací karikatura v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, která se stala symbolem odporu proti stylu Trumpova vládnutí. Poprvé se objevila při loňské návštěvě šéfa Bílého domu v Londýně, k vidění už byla na demonstraci na podporu migrantů na hranicích USA s Mexikem nebo před Trumpovým floridským letoviskem Mar-a-Lago.

Středeční hlasité projevy odporu proti prezidentově návštěvě byly podle agentury AP velmi neobvyklým projevem hněvu a nepřátelství v době celonárodního zármutku nad smrtí víc než třiceti lidí v Daytonu a texaském El Pasu.

Odebrání zbraní

Trump před odletem z Washingtonu novinářům řekl, že Kongres pokročil v přípravě nových zákonů o držení zbraní. Zákon, který držení zbraní omezuje a nově reguluje jejich prodej, schválila loni Sněmovna reprezentantů, ale Senát ovládaný republikány o něm ani nehlasoval. Podle amerických médií je teď větší šance na dosažení dohody, kterou by podporovaly obě parlamentní strany, a tedy i celý Kongres.

Nový návrh, jehož autory jsou republikánský senátor Lindsey Graham a jeho demokratický kolega Richard Blumenthal, počítá se soudním odebráním zbraní osobám, které jsou nebezpečné sobě či ostatním. Obdobný zákon už platí v některých amerických státech, ale na federální úrovni neexistuje. Navrhovatelé předpokládají, že legislativa by se stala celostátní normou a jejím přijetím v jednotlivých státech by byla podmíněna distribuce federálních subvencí a grantů.

Američtí poslanci jsou od minulého týdne na pětitýdenních prázdninách. Trump ve středu řekl, že je povolá zpět, pokud příprava nového zákona o zbraních dostatečně pokročí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme