Norská policie vyšetřuje střelbu v mešitě jako pokus o teroristický útok. Pachatele přemohli sami věřící

Sobotní střelbu v mešitě poblíž norského hlavního města Osla policie vyšetřuje jako možný teroristický útok. Řekl to na nedělní tiskové konferenci zástupce policie Rune Skjold. Při incidentu byl lehce zraněn jeden člověk, kterému se podařilo střelce přemoci, napsala BBC. Pravděpodobného pachatele policie podle tiskových agentur také podezírá, že zavraždil svou nevlastní sestru.

Oslo (Aktualizováno: 15:41 11. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista vychází z mešity poblíž Osla poté, co se v ní střílelo | Foto: NTB Scanpix/Terje Pedersen | Zdroj: Reuters

„Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu,“ prohlásil Skjold.

Policie již v sobotu dopadla pachatele, podrobnosti k útoku však nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie. V době útoku byly podle něj v mešitě pouze tři osoby.

Jeden člověk byl zraněn při střelbě v mešitě poblíž Osla. Policie pachatele dopadla

Číst článek

Policie později informovala o nalezení mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže a byla nalezena v jeho domě. Posléze upřesnila, že šlo o sedmnáctiletou nevlastní sestru předpokládaného útočníka z mešity, kterého podezírá z jejího zabití.

Mluvčí policie v Oslu popsal podezřelého jako „norského muže“ mezi dvaceti a třiceti lety a dodal, že ho policie znala již před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s „kriminálním pozadím“. Zdá se, že jednal sám.

Při nočním výslechu odmítl vypovídat. Jeho obhájkyně Unni Friesová agentuře AFP řekla pouze to, že bude potřebovat mnohem více času, aby prostudovala spis a pohovořila si s klientem.

Podezřelý údajně před útokem zanechal na internetovém fóru poselství zmiňující „válku ras“ a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Dosud se však nepodařilo s jistotou ověřit pravost tohoto příspěvku, ani s jistotou určit, kdo byl autorem, dodala AFP.

Mešita již dříve, v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu, zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme