Střelec z pittsburské synagogy neměl komplice, oznámili vyšetřovatelé. Starosta chce odebírat zbraně agresorům

Oběti sobotní střelby v synagoze v Pittsburghu jsou lidé od 54 do 97 let. Palba trvala podle policie 20 minut. Střelec byl už v sobotu identifikován jako Robert Bowers a obviněn byl ve 29 bodech. Podle prvních poznatků policie neměl komplice. Pittsburský starosta Bill Peduto na nedělní tiskové konferenci řekl, že hodlá vyvolat debatu o zbraních.

Pittsburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé nosí k vytvořenému pietnímu místu květiny. | Foto: Cathal McNaughton | Zdroj: Reuters

„Bylo vypáleno mnoho střel, nábojnice byly všude,“ řekl na tiskové konferenci vyšetřovatel Karl Williams.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) případ šetří jako zločin z nenávisti. Vyšetřovatel Bob Jones z FBI řekl, že oběti byly nalezeny na třech místech uvnitř synagogy. „Nevíme, proč si střelec vybral právě tuto synagogu,“ sdělil Jones.

Prokurátor Scott Brady řekl, že zatím nic nenaznačuje, že měl Bowers komplice.

Pittsburgh Chief Medical Examiner Dr. Karl Williams names the eleven deceased victims from the Tree of Life Congregation shooting during a press conference Sunday, Oct. 28, 2018 in Point Breeze. (Jessie Wardarski/Post-Gazette) post-gazette.com/local/city/201… @Post-Gazette Visuals @Pittsburgh Post-Gazette

15:50 – 28. 10. 2018

2 1

Střelbu nepřežilo 11 lidí a šest lidí je zraněno. Mezi oběťmi je osm mužů a tři ženy. Williams řekl, že dva z mrtvých byli bratři a dva manželé.

Peduto prohlásil, že by USA měly promyslet, jak zabránit tomu, aby si potenciální pachatelé rasistických zločinů mohli obstarat zbraně.

Prezident Trump se po střelbě v synagoze chystá do Pittsburghu. Střelec byl obviněn z 29 trestných činů

Číst článek

„Slyšel jsem prezidenta (Donalda Trumpa) říci, že by bylo třeba ozbrojit stráže v našich synagogách. Měli bychom ale místo toho řešit, jak zbraně, jež jsou společným jmenovatelem všech případů střelby v Americe, vzít z rukou těch, kteří chtějí projevit svou rasistickou nenávist zabíjením,“ řekl Peduto.

Židovská nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL) oznámila, že sobotní střelba byla zřejmě nejhorším útokem na židovskou komunitu v dějinách USA.

Nejstarší obětí je Rose Mallingerová, jíž bylo 97 let. O život přišel rovněž osmaosmdesátiletý Melvin Wax, označovaný za klíčovou osobu kongregace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme