Střelba v Srbsku byla vyvrcholením hádky. Každá škola bude mít ochranu, říká velvyslanec Kuchta

Srbská policie zatkla střelce, který ve čtvrtek večeru srbského města Mladenovac zabil 8 lidí a 13 dalších zranil. Nejmladší oběti bylo 15 let. Dva zranění ve věku 21 a 23 let jsou ve vážném stavu. „Mělo dojít k nějakému dlouhodobějšímu urážení nebo snižování důstojnosti toho mladíka, které zřejmě vyvrcholilo nějakou hádkou právě na tom školním dvoře,“ popsal český velvyslanec v Srbsku Tomáš Kuchta ve vysílání Radiožurnálu.

Rozhovor Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování střelby v srbské škole

Vyšetřování střelby v srbské škole | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Jak se podařilo policii jednadvacetiletého vraha dopadnout? Máte takové informace?
Podle informací, které máme z veřejných zdrojů, tak taxikář, kterého ten střelec přepadl a donutil odvést ho do lokality, kde měl mít jeho strýc chatu, poté, co ho propustil, upozornil policii na místo, kde se útočník zdržuje.

Srbská policie zatkla jednadvacetiletého střelce, který zavraždil nejméně osm lidí a 13 zranil

Číst článek

Ví se v tuto chvíli něco o motivech střelby, která začala hádkou na školním dvoře?
Ano. Podle toho, co říkal prezident Vučić na tiskové konferenci, tak mělo dojít k nějakému dlouhodobějšímu urážení nebo snižování důstojnosti toho mladíka, které zřejmě vyvrcholilo nějakou hádkou právě na školním dvoře. On se vzdálil, doma si vzal automatickou zbraň, vrátil se a začal střílet do hloučku, kdy mnozí k němu údajně stáli zády.

Provází oba zmíněné incidenty z posledních dnů spekulace, jestli mezi nimi může být nějaká souvislost?
Souvislost je taková, že v domácnostech obou těchto mladých lidí se nacházela zbraň, která nebyla zřejmě dostatečně zajištěná. Jestli se ten druhý střelec nechal nějak inspirovat v nějakém momentálním pomanutí smyslu, to už se opravdu dá jen spekulovat. Je ale jasné, že určití narušení jedinci můžou při takovýchto událostech prostě najít nějaký návod k řešení svých problémů tímto způsobem.

Srbsko má velmi přísné zákony ohledně držení zbraní. Prezident Aleksandar Vučić označil střelbu za akt terorismu a slíbil dál zpřísnit zákony o držení zbraní a výrazně zvýšit pokuty za jejich nelegální držení. Takže dá se očekávat, že se legislativa ještě zpřísní?
Ano, vypadá to tak. Pan prezident avizoval, že se zaprvé rozšíří policejní sbor o 1200 členů do šesti měsíců. Každá škola bude mít zajištěnou ochranu. Dále avizoval, že se vláda zaměří na držitele neloveckých zbraní, kterých je v současné době mezi obyvatelstvem kolem 400 tisíc. Chtěli by tento počet snížit na 30 tisíc, to znamená méně než desetinu. Jedná se tedy převážně právě o krátké ruční zbraně. A samozřejmě budou pokračovat další kroky k zamezení nelegálního obchodu se zbraněmi a tak dále.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme