‚Bezprecedentní čin.‘ Při střelbě v thajském nákupním centru zemřelo 26 lidí, policie pachatele zneškodnila

Thajská policie v neděli po asi 16hodinové operaci v obchodním centru ve městě Nakchon Rátčchasímá (Korat) zabila vojáka, který v sobotu zastřelil 26 lidí a dalších 57 osob zranil. Informoval o tom dnes thajský premiér Prajutch Čan-Oča. Podle něj byl motivem vojákova činu spor o majetek, před střelbou v nákupním centru voják zabil ve své posádce důstojníka a jednu ženu.

Aktualizováno Nakhon Ratčasima (Thajsko) (Aktualizováno: 7:24 9. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to bezprecedentní čin v Thajsku,“ řekl v neděli thajský premiér na tiskové konferenci v nemocnici ve městě Korat, kde navštívil zraněné. Novinářům též sdělil, že motivem činu byl osobní spor, který se týkal prodeje nemovitosti. Některé agentury hovoří o pozemku, podle AFP šlo o prodej domu.

„Děkuji policii a armádě, že ukončila tuto situaci. Střelec byl zabit!,“ napsal v sobotu na facebooku ministr Anutin Čarnvirakul.

Dvaatřicetiletý voják začal zabíjet v sobotu odpoledne místního času na své domovské vojenské základně. Tam zabil důstojníka, s nímž měl zřejmě spory, starší ženu, která byla podle některých místních médií důstojníkovou tchýni, a jednoho vojáka. Poté střelec s ukradeným autem a zbraněmi odjel do města, kde střílel v buddhistickém chrámu a nakonec v obchodním centru Terminal 21.

Na záběrech z bezpečnostních kamer bylo vidět, jak se útočník se zbraní pohybuje v obchodním centru. Jiné záběry zaznamenaly požár, který v budově nejspíš vypukl, když vybuchla plynová bomba, kterou útočník zasáhl.

Deník Bangkok Post napsal, že pachatel, kterému je 32 let, držel uvnitř nákupního centra rukojmí. Tuto informaci ale úřady oficiálně nepotvrdily. Mluvčí ministerstva obrany později uvedl, že vojáci a policisté z nákupního střediska evakuovali stovky lidí. 

I poté ale byla slyšet z obchodního domu střelba a policie po útočníkovi v budově dál pátrala. Na místo přivezla i útočníkovu matku ve snaze přesvědčit ho, aby se vzdal. Podle místních médií při nastupování do policejního auta plakala a zoufale se ptala: „Proč to udělal?“.

Podezřelý během útoku zveřejňoval příspěvky na sociálních sítích. Na svém facebookovém účtu uvedl, že „smrt čeká na všechny“ společně s fotografií pistole a tří nábojů. Zároveň zveřejnil svoji fotku se zbraní, uvedla Reuters. Jeho profil na této sociální síti je už zablokovaný.

Motiv vojákova činu zůstává nejasný. Podle televize Channel News Asia (CNA) si útočník na sítích mimo jiné stěžoval na podvody a korupci. „Bohatnou z podvodů a korupce a využívají ostatní. Copak si myslí, že si peníze vezmou s sebou do pekla?“, napsal podle CNA.

Jedna z žen, které se podařilo z obchodního centra dostat, serveru BBC popsala, jak se s ostatními lidmi nejprve ukryla na toaletách ve čtvrtém patře. Poté utekla do druhého patra, kde se tři hodiny schovávala pod stolem v restauraci, než dorazila policie, která ji dostala ven.

ČTK, gak, maf, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme