Střelba u demilitarizované zóny. Do Jižní Koreje utekl ze Severu další voják

Z KLDR utekl přes demilitarizované pásmo na Jih další voják. Severokorejské hlídky ho hledaly a jihokorejští vojáci kvůli tomu vypálili varovné výstřely. Podle jihokorejské armády se zběhovi podařilo přežít.

Soul/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští (v pozadí) a jihokorejští vojáci na hlídce nedaleko místa, kde v minulosti překročil zběh hranici s Jižní Koreou | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Server BBC to popisuje až poeticky, prý se na stanovišti „vynořil z husté mlhy“.  A ministerstvo obrany Jižní Koreje uvedlo, že Jihokorejci vypálili asi 20 varovných výstřelů - bylo to v době, kdy se k hranici přiblížily severokorejské hlídky, podle všeho se snažily uprchlíka najít.

Podle jihokorejské agentury Yonhap se ale žádné střely ani náboje nedostaly přes hranici pásma na severokorejské území. Zběh je teď podle BBC ve vazbě a Jihokorejci ho vyslýchají, chtějí se totiž dozvědět, proč vlastně utekl a co ho k tomu přimělo.

Známe celé jméno uprchlého Severokorejce: O Čong-song, syn podplukovníka. Prozradily ho ponožky

Číst článek

Nejde ale o první případ takové dezerce. Letos už údajně utekli čtyři vojáci KLDR. 13. listopadu utíkal severokorejský voják přes demilitarizované pásmo pod palbou svých kolegů. Povedlo se mu dostat na Jih, pětkrát ho zasáhli. Schoval se pak už na jihokorejském území pod hromadou listí, Jihokorejci ho později operovali a přežil.

Už ho údajně propustili z jednotky intenzivní péče. Lékařům, kteří ho zachránili, napsal také děkovný dopis. Zvlášť jihokorejská média případ bedlivě sledovala. 

Další dva vojáci z KLDR utekli také přes demilitarizované pásmo v červnu, nikoli společně. To jsou tedy za letošek čtyři případy. Loni takhle zběhl jen jeden severokorejský voják.

Cestu přes demilitarizované pásmo volí jen málokdo. Agentura Yonhap eviduje za letošek celkem 15 severokorejských dezertérů, kteří uprchli na Jih. Loni jich bylo pět. 

Stovky dalších lidí utekly z KLDR do Číny a odtamtud se snaží dostat do Jižní Koreje. Tamní ministerstvo informovalo ve čtvrtek o rybářském člunu v jihokorejských vodách, na jeho palubě se prý ukrývali dva Severokorejci.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme