Při střelbě v Paříži zemřel útočník a policista. Okolnosti ukazují na teroristický čin, řekl Hollande

Z pařížské třídy Champs-Élysées byla ve čtvrtek večer ohlášena střelba, při které přišli o život nejméně dva lidé: policista a útočník. Podle policie, kterou citují francouzská média, šlo s největší pravděpodobností o teroristický čin, na kterém se podíleli nejméně dva útočníci. Totožnost prvního pachatele již policie zná. Podle listu Le Parisien je druhý na útěku a podle neoficiálních policejních zpráv do Paříže dorazil vlakem z Belgie. Tři jiné policejní zdroje, na které se odvolává agentura Reuters, tvrdí, že mohlo jít o ozbrojenou loupež. Mluvčí ministerstva vnitra sdělil, že je příliš brzy hovořit o motivu střelby.

Paříž (Aktualizováno: 2:31 21. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba v centru Paříže. Mrtvý policista, zabitý útočník, informují média

Střelba v centru Paříže. Mrtvý policista, zabitý útočník, informují média

Střelba na ikonickém pařížském bulváru se ozvala ve čtvrtek krátce po 21.00 u slavné restaurace Fouquet's, informoval Le Figaro. Cílem pravděpodobně byly bezpečnostní jednotky.

Detaily nově zveřejněné mluvčím ministerstva vnitra upřesňují, že na místo dorazilo auto, ze kterého vyskočil ozbrojený muž. Ten začal ze samopalu střílet na policejní vůz a zabil prvního z policistů.

Poté se z místa činu pokusil pěšky utéct, přičemž vystřelil na několik dalších policistů. Podle agentury Reuters, která se odvolává na policejní zdroje, zemřeli při útoku dva policisté. Toto tvrzení vyvrátil později mluvčí ministerstva vnitra. Další strážníky útočník zranil, než ho bezpečnostní složky zastřelily.

Pachatelem pařížského útoku byl podle médií 39letý Francouz

Číst článek

Vyšetřování incidentu převzalo protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Zabitý střelec byl policii údajně znám už z minulosti – to potvrdil později i pařížský prokurátor, který uvedl, že střelce skutečně identifikovali.

„Vyšetřovatelé chtějí s jistotou vědět, zda měl či neměl komplice," zdůvodnil prokurátor François Molins, proč zatím nezveřejní identitu pachatele. Policie podle něho podniká razie a pátrá po dalších možných podezřelých. Minimálně jeden ze zátahů probíhá podle agentury Reuters na předměstí metropole.

Policisté už zadrželi také několik dalších podezřelých, kteří se mohli na přípravě útoku podílet. Na tiskové konferenci to řekl francouzský prezident François Hollande. Dodal, že je přesvědčen, že útok měl co dělat s terorismem. Na pátek svolal mimořádnou bezpečnostní schůzku vlády. Policie a další bezpečnostní složky budou podle prezidenta po útoku v nejvyšší možné pohotovosti, zvláště s ohledem na nedělní první kolo prezidentských voleb.

K pařížskému útoku se přes agenturu Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Ta je odpovědná i za předchozí atentáty ve Francii.

Prvotní zprávy uváděly, že útočník měl nejspíš komplice, ale tato informace dosud nebyla potvrzena. Francouzská média však uvádějí, že policie pátrá po nejméně jednom útočníkovi. Podle agentury Reuters pak policie na druhého podezřelého vydala zatykač.

Pařížská policejní prefektura na Twitteru vyzvala, aby se lidé třídě Champs-Élysées a jejímu okolí vyhnuli. Stanice metra, která se nachází uprostřed bulváru, byla uzavřena.

Policie podle záběrů televizní stanice France 24 blokuje také velkou část třídy, kam se sjelo mnoho policejních aut.

Krátce po incidentu se ozvala střelba na místě nepříliš vzdáleném od Champs-Élysées, uvedla agentura Reuters. Bližší podrobnosti však zatím nejsou známy.

V prezidentském paláci podle francouzských médií mimořádně zasedají prezident François Hollande, premiér Bernard Cazeneuve a jejich nejbližší spolupracovníci.

K incidentu došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, jejichž zásadním tématem je bezpečnost a teroristická hrozba. V celé Francii platí zpřísněná bezpečnostní opatření.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme