Střelba v černošském kostele v Jižní Karolíně si vyžádala devět obětí

Neznámý útočník vstoupil do kostela v americkém Charlestonu a během večerní modlitby zastřelil devět lidí. Okolnosti útoku stále nejsou zcela jasné. Podezřelým je 21letý běloch. Policie po něm intenzivně pátrá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do kostela v americkém Charlestonu vnikl neznámý útočník a začal střílet

Do kostela v americkém Charlestonu vnikl neznámý útočník a začal střílet | Zdroj: Reuters

Podle šéfa místní policie Gregoryho Mullena šlo s největší pravděpodobností o zločin z nenávisti. Kostel je sídlem jedné z nejstarších černošských kongregací v regionu.

„Věřím, že to byl zločin z nenávisti. Máme k dispozici všechny prostředky nejenom na regionální, ale i na celostátní úrovni. Vynaložíme veškeré úsilí, veškerou energii, abychom našli pachatele, který způsobil tento zločin,“ potvrdil Mullen.

Osm lidí podle něj zemřelo přímo na místě. Dva postřelení byli z kostela převezeni do nemocnice, jeden z nich ale později podlehl svým zraněním.

Mezi oběťmi útoku je i místní pastor Clementa Pinckney, který byl zároveň demokratickým senátorem v jihokarolínském zákonodárném sboru. Celkem zemřeli tři muži a šest žen. Tři lidé útok přežili.

Po střelci už několik hodin pátrá početná policejní jednotka, do akce jsou zapojeni psi i vrtulníky. Podle popisu byl mladík oholený, oblečen měl šedivé tričko a džíny a na nohách pohorky.

Krátce po střelbě dostala policie výhrůžný vzkaz, že je nedaleko kostela umístěna bomba. Okolí budovy bylo preventivně vyklizeno, hrozba se ale nakonec nepotvrdila.

Střelba se z kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu ozvala kolem deváté hodiny místního času. Muž vnikl dovnitř během večerní modlitby a asi hodinu seděl mezi věřícími. Svědkyně vypověděla místnímu listu The Post and Courier, že jí střelec řekl, že ji nechá žít, aby mohla vyprávět, co se stalo.

Do kostela v americkém Charlestonu vnikl neznámý útočník a začal střílet | Foto: Reuters

Zpráva o útoku místní zdrtila. Někteří členové komunity mají o příčinách zločinu jasno – vidí za ním rasismus. Teď se obávají, aby útok nepřerostl v rasové nepokoje, které v posledních měsících zasáhly celou řadu míst ve Spojených státech.

Starosta Charlestonu Joe Riley označil střelbu za tragédii. Nabídl také finanční odměnu za informace, které umožní střelce dopadnout. Jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová vyzvala občany, aby se za oběti zločinu pomodlili.

Republikánský uchazeč o prezidentský úřad Jeb Bush se měl dnes podle amerických sdělovacích prostředků sejít v Charlestonu s voliči, setkání ale zrušil. Na twitterovém účtu uvedl, že je třeba soustředit se na oběti a rodiny „postižené tragickými událostmi v Charlestonu“.

Také kandidátka demokratů Hillary Clintonová, která Charleston navštívila ve středu v rámci své kampaně, reagovala na twitteru: „Hrozné zprávy z Charlestonu – mé myšlenky a modlitby jsou s vámi se všemi.“

Lenka Kabrhelová, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme