Střelba v Texasu: útočník vtrhl na bohoslužbu a zavraždil desítky lidí, zemřel na útěku

Během nedělní střelby v baptistickém kostele v Texasu zemřelo nejméně 26 lidí a další dvacítka je zraněna. Informuje o tom americká televize CNN. Za střelce byl označen 26letý Devin Patrick Kelly z New Braunfels v Texasu. Útočník byl následně zabit po krátkém pronásledování. Jeho motiv stále není známý.

Sutherland Springs/USA (Aktualizováno: 1:10 6. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragédie se stala během nedělní bohoslužby, asi půl hodiny před polednem místního času (18.30 SEČ), kdy střelec vešel do venkovského kostela v malém městě Sutherland Springs.

„Slyšeli jsme palbu z poloautomatické zbraně. Bydlíme totiž jen asi 50 yardů (46 metrů, pozn. red.) od kostela,“ vylíčila televizi NBC Carrie Matulaová.

Texaský guvernér Greg Abbott během tiskové konference řekl, že potvrzených obětí je momentálně 26, jejich jména nicméně nejsou známá. Abbott označil útok za nejhorší v historii státu Texas.

Dvacet tři lidí bylo zabito uvnitř kostela, další dva přišli o svůj život před kostelem a jedna z obětí zemřela později. Dále se mluví o nejméně dvaceti zraněných. Věk obětí se pohybuje od pěti do sedmdesáti dvou let. Mezi mrtývmi je také 14letá dcera místního pastora Franka Pomeroye.

Útočník byl celý oblečen v černém, vybaven taktickou výstrojí a poloautomatickou puškou typu AR-15. Během útoku bylo v kostele přibližně 50-60 lidí.

Policisté střelce krátce pronásledovali, není ale zatím jisté, jestli ho zastřelil některý ze strážníků nebo spáchal sebevraždu.

Za útočníka byl označen 26letý Devin Patrick Kelley z New Braunfels v Texasu. Podle vyšetřovatelů FBI, kteří na místo dorazili ze své pobočky v San Antoniu, byl útočník sám. Jeho případné motivy ale stále nejsou známy.

Trump kondoloval z Japonska

Neštěstí monitoruje i americký prezident Donald Trump z Japonska, kde je momentálně na státní návštěvě. „Ať je Bůh s lidmi z texaského Sutherland Springs,“ napsal. 

Během svého projevu označil útok v Texasu za ohavný čin zla, přičemž věnoval své myšlenky a modlitby všem obětem a jejich rodinám.

Soustrast pozůstalým vyjádřil též texaský guvernér Greg Abbott. „Modlíme se za všechny, které postihl tento ohavný čin,“ vzkázal do Sutherland Springs, které leží asi 65 kilometrů východně od San Antonia a žije v něm zhruba 400 obyvatel.

Generální prokurátor státu Texas Ken Paxton v prohlášení uvedl, že jeho úřad je připraven poskytnout pomoc záchranným složkám. Bližší informace úřady poskytnou, jakmile to bude možné. Na televizních záběrech bylo vidět i několik helikoptér.

Měsíc od Las Vegas

K masakru došlo pouhý měsíc od nejhoršího podobného incidentu v dějinách Spojených států.

Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock tehdy zabil během koncertu v Las Vegas téměř šest desítek lidí a přes 500 dalších zranil. Útočník tehdy střílel do davu více než 22 000 lidí z 32. podlaží hotelu Mandalay Bay.

V reakci na útok vyzval demokratický senátor Richard Blumenthal americký kongres, aby znovu projednal zákon o držení zbraní.

pla, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme