Otec chlapce, který střílel v srbské škole, popřel odpovědnost za útok. Syna ale učil zbraně používat

Otec třináctiletého chlapce, který ve středu na základní škole v Bělehradě zastřelil osm žáků a člena ochranky, v pátek popřel jakoukoli odpovědnost za útok. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení srbského státního zastupitelství. Otec byl obviněn z toho, že měl své zbraně a munici, které syn použil, nedostatečně zabezpečené.

Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé poblíž bělehradské školy, ve které chlapec střílel a zabil své spolužáky a zaměstnance, vytvořili pietní místo

Lidé poblíž bělehradské školy, ve které chlapec střílel a zabil své spolužáky a zaměstnance, vytvořili pietní místo | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Dalších sedm lidí utrpělo při střelbě zranění. Chlapec v srbské škole střílel dvěma pistolemi svého otce. Žáka sedmé třídy po činu zadržela policie. Kvůli příliš nízkému věku ale nemůže být trestně stíhán. Nyní je umístěn na psychiatrii kvůli vyšetření.

Střelba v Srbsku byla vyvrcholením hádky. Každá škola bude mít ochranu, říká velvyslanec Kuchta

Číst článek

Zadržen byl nicméně jeho otec Vladimir K., který čelí obvinění z ohrožení veřejné bezpečnosti, protože neměl legálně držené zbraně řádně zajištěné. Za to mu hrozí až 12 let vězení.

„Během slyšení podezřelý popřel spáchání trestného činu a zveřejnil detaily své obhajoby,“ uvedlo o otci srbské státní zastupitelství.

Jak dodalo, bude žádat soudce, aby nechal Vladimira K. ve vazbě, aby se zabránilo ovlivňování svědků, opakování zločinu a kvůli obavám veřejnosti.

Otec je také podezřelý z toho, že svého syna cvičil v zacházení se zbraněmi navzdory tomu, že mu bylo teprve 13 let a že taková aktivita nebyla přiměřená jeho věku, doplnilo zastupitelství.

‚Akt terorismu‘

V Srbsku se v uplynulých dnech odehrály hned dvě střelby s velkým počtem obětí. Ve čtvrtek v noci 21letý muž zabil osm lidí na třech různých místech asi padesát kilometrů od Bělehradu. Srbský prezident Aleksandar Vučić označil čtvrteční střelbu za akt terorismu.

Srbská policie zatkla jednadvacetiletého střelce, který zavraždil nejméně osm lidí a 13 zranil

Číst článek

Slíbil rovněž zpřísnit zákony o držení zbraní a výrazně zvýšit pokuty za jejich nelegální držení. Informovala o tom srbská státní televize RTS. Vučić v pátek také vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech, které zastřelil 13letý chlapec.

Všichni, kdo mají zbraň, nemluvím o loveckých, projdou kontrolou. Téměř zdvojnásobíme pokuty za nelegální držení zbraní. Provedeme kompletní odzbrojení Srbska, řekl Vučić podle RTS.

Ministerstvo vnitra dostane pokyn využít všech možných opatření k tomu, aby ti, kdo mají zbraně nelegálně, je odevzdali úřadům. Pokud tak neučiní, najdeme je a následky budou hrozné, zdůraznil prezident.

Srbsko má už teď velmi přísné zákony o držení zbraní, ale země je stejně jako další státy západního Balkánu po válkách v 90. letech minulého století podle agentury Reuters zaplavena statisíci nelegálně držených zbraní. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme