Mluvčí francouzské vlády: Střelce ze Štrasburku chceme dostat živého či mrtvého. To je jedno

Stovky policistů ve čtvrtek ve východní Francii dále pátrají po Chérifovi Chekattovi, který v úterý na vánočním trhu ve Štrasburku údajně zastřelil čtyři lidi a 12 dalších zranil. Úřady ho chtějí dopadnout bez ohledu na to, zda bude živý či mrtvý, řekl ve čtvrtek v televizi Cnews mluvčí francouzské vlády. Počet obětí ve čtvrtek stoupl na čtyři, uvedla prokuratura. Je mezi nimi i člověk ve stadiu mozkové smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk (Aktualizováno: 16:33 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron rozhodl navýšit počet vojáků mobilizovaných k ochraně občanů v rámci bezpečnostní operace Sentinelle z 500 na 1300.

Stovky policistů ve čtvrtek ve východní Francii dále pátrají po Chérifovi Chekattovi, který v úterý na vánočním trhu ve Štrasburku údajně zastřelil tři lidi a 12 dalších zranil. | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

„To je jedno. Nejlepší by bylo ho co nejrychleji najít,“ uvedl vládní mluvčí Benjamin Grievaux na otázku, zda policisté dostali instrukce ohledně toho, jestli mají chytit Chekatta, který byl delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci, živého, či mrtvého.

Krátce před 15:00 informovala média o významné policejní operaci ve štrasburské čtvrti Neudorf. Právě tam se střelec po útoku na vánoční trhy policistům ztratil. Nebylo ihned jasné, zda vyšetřovatelé podezřelého lokalizovali, nebo zda jde pouze o další ze zásahů v rámci vyšetřování. Agentura AFP uvedla, že některé ulice Neudorfu zablokovala policejní vozidla, na místě jsou údajně i příslušníci elitní zásahové jednotky RAID.

Ministr vnitra Christophe Castaner nicméně následně popsal operaci jako standardní prověřování „pochybností“. Policejní zdroje citované AFP a televizí BFMTV rovněž hovoří o běžných raziích a vyloučily, že by mohlo jít o operaci s cílem zadržet pachatele.

Útočník ze Štrasburku křičel podle svědků Alláhu akbar, uvedl francouzský prokurátor

Číst článek

Podle svědků při útoku vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký). Pařížský prokurátor Rémy Heitz uvedl, že si vánoční trh jako terč útoku mohl vybrat jako náboženský symbol.

Ve čtvrtek se do pátrání po tomto devětadvacetiletém rodákovi ze Štrasburku, který má za sebou bohatou kriminální minulost, zapojilo ve Štrasburku a okolí více než 700 policistů, informuje agentura Reuters. Připomíná, že policii trvalo čtyři měsíce, než našla Salaha Abdeslama, označovaného za jednoho z teroristů, kteří 13. listopadu 2015 při atentátech v Paříži zavraždili 130 lidí.

Program europoslanců zůstal po střelbě beze změny, podle Teličky Babišův střet zájmů nejspíš projednají

Číst článek

Policie po úterním útoku ve Štrasburku zřídila kontrolní posty na hranici s Německem, vyslýchá lidi spojené s Chekattem. Německý portál rbb24 s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsal, že než začal střílet po lidech na vánočním trhu, volal Chekattovi kdosi z Německa. Chekatt však telefon nezvedl. Jde prý o indicii, že měl vazby na sousední zemi. Tam byl předloni odsouzen k vězení za vloupání.

Podle sousedů ze sídliště, kde údajný útočník žil, šlo o typického mladého muže, který spíše než tradiční muslimský oděv nosí tepláky a tenisky.

Ve švýcarském kantonu Aargau, který sousedí s Německem, ve čtvrtek jistá cestující zavolala policii, protože ve vlaku viděla muže podobného Chekattovi. Policisté ho zkontrolovali a zjistili, že jde o někoho jiného, napsala agentura DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme