Stovky lidí v centru Štrasburku uctily památku obětí střelby. Na závěr držely minutu hluku

Stovky lidí se v neděli sešly v centru Štrasburku, aby uctili památku obětí úterního atentátu. Zahynuli při něm čtyři lidé, další člověk zůstává ve stavu mozkové smrti, a desítka osob utrpěla zranění. Policie střelbu stále vyšetřuje, útočník byl při policejním zásahu ve čtvrtek zabit.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo ve Štrasburku, kde v úterý večer střílel Chérif Chekatt | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Lidé se dopoledne shromáždili na náměstí Kléber, kde na místních vánočních trzích zahájil atentátník v úterý večer palbu do lidí. Pietní ceremoniál uspořádalo několik místních sdružení pro boj za lidská práva s podporou štrasburské radnice. Akci zahájilo hudební vystoupení na violoncello.

Říkal, že Islámský stát bojuje za správnou věc, tvrdí o podezřelém ze střelby ve Štrasburku jeho otec

Číst článek

Starosta města Roland Ries uvedl, že přítomnost velkého počtu lidí na vánočních trzích tento víkend dokazuje oddanost lidí „základní hodnotám, na nichž stojí naše společné soužití“.

Shromáždění zakončí „minuta hluku“. Ticho podle zástupkyně ochránců lidských práv Christine Panzerové zatěžovalo město po několik dní, lidé tak chtějí „minutou hluku“ dokázat, že Štrasburk bude bojovat za lidskost a solidaritu.

Údajného pachatele Chérifa Chekatta policie po 48 hodinách pátrání ve čtvrtek zneškodnila. Teroristická organizace Islámský stát posléze oznámila, že muž byl jedním z „vojáků“ této radikální sítě. Chekkatův otec později potvrdil, že muž s ozbrojenci z Islámského státu sympatizoval.

Policie kvůli činu zadržela sedm lidí, včetně Chekattových rodičů a dvou sourozenců. Ty už po výslechu v sobotu propustila. Další dvě osoby blízké útočníkovi byly podle agentury AFP propuštěny v neděli, ve vazbě tak stále zůstává jeden člověk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme