Z útoku v El Pasu je podezřelý 21letý muž. Hrozí mu trest smrti, vyšetřován je pro vnitrostátní terorismus

Americká prokuratura vyšetřuje střelbu v nákupním centru v El Pasu jako případ vnitrostátního terorismu, oznámil v neděli prokurátor John Bash na tiskové konferenci. Uvedl také, že prokuratura zvažuje v této kauze i federální obvinění ze zločinu z nenávisti. Jedenadvacetiletému útočníkovi tak hrozí trest smrti, informovala agentura AP. Podle zjištěných zpravodajských informací střelec nebyl součástí organizované skupiny plánující další útoky.

Aktualizováno El Paso (USA) (Aktualizováno: 6:14 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podezřelým ze střelby v nákupním centru, v němž bylo v té době asi tři tisíce lidí, je běloch Patrick Crusius (21). Už krátce po činu ho policie zatkla.

Crusius pochází z předměstí Dallasu, což je asi deset hodin cesty do El Pasa. Vyšetřovatelé se nyní zaměřují mimo jiné na zjišťování informací o střelci právě z okolí Dallasu a San Antonia, uvedla agentka Harperová.

Vyzvala v této souvislosti obyvatele, aby na stránky FBI nahráli jakékoli snímky či videozáznamy z okamžiku střelby nebo i záběry, které nějak souvisejí s pachatelovým pohybem před činem.

Šel klidně a sebevědomě, střílel namátkově, říká svědkyně o muži, který v El Pasu zabil dvacet lidí

Číst článek

Většina obětí se nacházela uvnitř obchodního domu. Do nedělního večera se podařilo dostat z místa činu všechna těla, uvedl policista z El Pasa Robert Gomez. Jména obětí zatím nebyla zveřejněna, nejdříve budou kontaktováni jejich příbuzní. Jak Gomez řekl, police zatím neví, kolik přesně střel pachatel vypálil ani proč s útokem přestal.

„Zatím nemáme k dispozici informaci týkající se toho, co ho přimělo střelbu zastavit,“ dodal policista.

Střelcův manifest

Asi 700tisícové El Paso leží na hranicích s Mexikem a tvoří de facto aglomeraci s více než milionovým mexickým městem Ciudad Juárez. Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora je mezi mrtvými šest Mexičanů a dalších devět bylo zraněno; původně Obrador informoval o třech mrtvých krajanech. Podle svědků si ovšem útočník oběti nijak nevybíral a střílel na každého, kdo mu přišel do cesty.

Motiv činu zatím není veřejně znám, předmětem vyšetřování je možný rasistický či protimigrantský podtext. Krátce před střelbou se totiž na sociálních sítích objevil manifest, v němž jeho autor hovoří o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“ a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí. Policie prověřuje, zda manifest sepsal Crusius.

Jen několik hodin po střelbě v El Pasu se stal podobný incident ve městě Dayton v Ohiu. I tam útočník začal střílet do lidí, devět jich zabil. Podle starostky Nan Whaleyové ho policisté zneškodnili, jinak podle ní hrozilo, že zabije stovky lidí. Jeho identita není dosud známa. 

pak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme