Americké školy letos zažily nejvíc střeleb od Columbine. Pachatelé mají zbraně většinou z domova

Od roku 1999 zemřelo při téměř 304 útocích na amerických školách 157 studentů. Nedávný případ 15letého Ethana Crumbleyho, který poloautomatickou zbraní zavraždil čtyři studenty michiganské střední školy, byl letos 34. masakrem. Jde o nejvyšší roční statistiku ze všech případů, které deník The Washington Post evidoval od masakru na střední škole Columbine.

Michigan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokurátorka Karen McDonaldová obžalovala Jennifer Crumbleyovou a jejího manžela Jamese Crumbleyho ze spolupodílení na masakru na Oxfordské střední škole v Michiganu, kde jejich 15letý syn poloautomatickou zbraní zastřelil spolužáky Madisyn Baldwinovou, Tate Myrea, Hanu St. Julianaovou a Justina Shillinga a zranil několik dalších lidí

Pokurátorka Karen McDonaldová obžalovala Jennifer Crumbleyovou a jejího manžela Jamese Crumbleyho ze spolupodílení na masakru na Oxfordské střední škole v Michiganu, kde jejich 15letý syn poloautomatickou zbraní zastřelil spolužáky Madisyn Baldwinovou, Tate Myrea, Hanu St. Julianaovou a Justina Shillinga a zranil několik dalších lidí | Foto: Ryan Garza | Zdroj: Abaca Press / Reuters

Když si Jennifer Crumbleyová minulou sobotu vyslechla obvinění ze čtyřnásobné neúmyslné vraždy, které jí předčítala soudkyně oaklandského okresního soudu, propukla v pláč.

Prokurátorka Karen McDonaldová ji společně s manželem Jamesem dává za vinu podíl na masakru na Oxfordské střední škole v americkém státě Michigan. Jejich 15letý syn Ethan tam poloautomatickou zbraní připravil o život spolužáky Madisyn Baldwinovou, Tate Myrea, Hanu St. Julianaovou a Justina Shillinga. Několik dalších lidí při tom zranil.

Prokurátorka Karen McDonaldová obžalovala jí a jejího manžela Jamese Crumbleyho ze spolupodílení na masakru na Oxfordské střední škole v Michiganu | Foto: Oakland County Court/Handout | Zdroj: Reuters

Crumbleyová si stála za svou nevinou, přestože Ethan dostal zbraň od rodičů k Vánocům. Manželé mají nyní stanovenou kauci na půl milionů dolarů a hrozí jim 15 let za mřížemi, uvedl The Washington Post.

„Vyšetřování nás dovedlo ke zjištění, že James Crumbley zakoupil devítimilimetrovou zbraň Sig Sauer SP2022. Zaměstnanec obchodu potvrdil, že Ethan Crumbley svého otce doprovázel,“ sdělila prokurátorka McDonaldová na tiskové konferenci.

„Ethan Crumbley publikoval na sociálních sítích fotku s poloautomatickou zbraní,“ dodala McDonaldová.

Stíhání rodičů nezletilého pachatele střelby na střední škole je ve Spojených státech bezprecedentní. Dosud v podobných případech figurovali v trestním procesu pouze strůjci útoků.

Vyšetřovatelé se tentokrát zaměří i na Oxfordskou střední školu a možná pochybení v dodržování policejních protokolů, jak serveru ClickOnDetroit řekla ministryně spravedlností státu Michigan Dana Nesselová.

Případ Ethana Crumbleyho tak může přinést nový vhled do toho, jak nezletilé střelce formuje institucionální prostředí, které nereaguje včas na možné varovné signály.

Efekt Columbine

„Stalo se to chvíli před školním zvoněním... Zastřelil skoro všechny u stolu,“ vzpomínala Jolene Leuová, přeživší střelby na Thurstonské střední škole v Oregonu. Když 15letý Kipland Kinkel spustil v květnu 1998 střelbu, zrovna seděla v jídelně vedle svého přítele. Kulka z Kinkelova Rugeru ho zasáhla do žaludku, napsal server veřejnoprávního rozhlasu NPR.

Thurstonská střelba byla posledním ze série útoků na amerických školách v letech 1997-1998. Podobné tragédie předtím poznamenaly i arkansaské Jonesboro a Pearl v Mississippi. Ve všech případech šlo o nezletilé studenty daných škol. Kinkel měl tehdy na svědomí čtyři oběti, včetně svých rodičů. Zranění utrpělo 25 lidí.

O necelý rok později schovali 17letý Eric Harris a 18letý Dylan Kleblod v jídelně littletonské střední školy dvě propanbutanové lahve, které měly explodovat v okamžiku pauzy na oběd. Bomby ale selhaly.

Dvojice, vyzbrojená brokovnicemi a poloautomatickými pistolemi TEC-9, následně zavraždila 13 lidí a dalších 24 zranila. Pak střelci obrátili zbraně proti sobě.

Právě toto krveprolití bývá označováno jako počátek fenoménu střeleb na amerických školách. Kolem Harrise a Klebloda vznikla - na rozdíl od Kinkela - legenda, kterou posiloval nástup internetu a rozsáhlé mediální pokrytí. Režisér Michael Moore dokonce o Columbine natočil Oscarem oceněný dokument.

Columbine tak nastolila éru bezdůvodných střeleb, kterých se dopouštěli obdivovatelé dvojice mladých pachatelů.

Jak napsal server Mother Jones, alespoň ve 14 podobných případech pachatelé útočili na výročí columbineského masakru, nejméně tři pak do Colorada přicestovali z jiných států USA, aby se na školu podívali.

Federální vláda USA nevede evidenci střeleb na školách, je tudíž obtížné se dostat k přesnému množství podobně situovaných útoků. Reportéři deníku The Washington Post dospěli k 304 střelbám ve školních institucích, které se udály od roku 1999. A ve 21 případech šlo o nástupce Harrisova a Kleblodova odkazu.

Profil pachatelů

V roce 2001 se Erik Salvador Ayala, 16letý z oregonského města Keizer, svěřil svému kamarádovi, že přinese do školy zbraň. Dozvěděla se o tom policie a Ayala během výslechu řekl, že sice není spokojený se školou a se sebou, ale nemá v úmyslu ublížit ostatním. Dva měsíce poté se pokusil o sebevraždu, připomněl server Mother Jones.

Při střelbě na střední škole v Texasu byli zraněni čtyři lidé. Podezřelý 18letý student je ve vazbě

Číst článek

Poté, co si Ayala chtěl vzít život, začalo rozsáhlé vyšetřování okolností jeho výroku. Ukázalo se, že chlapec se dlouhodobě cítil odstrčený a před kamarády často mluvil o tom, že by někoho rád zavraždil. Na internetu se dokonce neúspěšně pokoušel zakoupit zbraň.

Radnice Keizeru v souvislosti s případem spustila program, který měl předejít útokům po vzoru Columbine. Sám Ayala prošel dlouhodobou terapií a opět se postavil na vlastní nohy. O osm let později ale před portlandským nočním klubem zastřelil dva lidi a dalších sedm zranil. .

Podle psychologa Johna Van Dreala, který na Ayalově případu spolupracoval, nejsou určujícím rysem střelců psychické problémy. Můžou být ale rizikovým faktorem, který způsobuje to, že jedinci stěží zvládají další stres, popsal pro server NPR.

Student, který zastřelil na floridské škole 17 lidí, se formálně přiznal před soudem

Číst článek

Klinický psycholog Peter Langman ve své studii charakterizoval prostředí, ze kterého pocházeli jednotliví střelci. Ve výčtu se objevují popisy psychického a fyzického zneužívání, dospívání v nestabilních rodinách, kde převládá alkoholismus, násilí nebo absence jednoho či obou rodičů.

Již zmíněného Ethana Crumbleyho označilo vedení školy za klidného a bezproblémového žáka. Z některých stran padlo, že Crumbley mohl být šikanovaný. Pár hodin před útokem řekl, že kresby zastřelených a raněných, které kreslil během hodiny, jsou návrhem do videohry, na které pracuje, informoval server Independent.

Podle forenzních psychologů Reida Meloye a Johna Van Dreala se v takových momentech může pocit slabosti a zoufalství lehce změnit ve vztek. Rizikovým faktorem může být i inspirace střelbou na jiné škole v kombinaci s přístupností zbraní.

Zabránit dalším útokům

Rekordní počet střeleb na amerických školách podle serveru The Conversation úzce souvisí s růstem prodeje zbraní v letech 2020-2021.

Konzultační společnost SAAF, která se zaměřuje na zbrojní trh, uvádí, že se ve Spojených státech od ledna do listopadu prodalo 18 milionů kusů zbraní, což překonalo předcovidové období.

Pistole jako dárek k Vánocům. Policie zatkla rodiče střelce z michiganské školy

Číst článek

Hlavní ekonom společnosti Jurgen Brauer připustil, že takovým tempem by prodeje do konce roku mohly dosáhnout 20 milionů.

Analýza amerického Národního centra pro posuzování hrozeb trestné činnosti (NTAC) uvádí, že většina střelců ze středních škol získala nezabezpečenou zbraň doma. To potvrzuje i případ Ethana Crumbleyho, který ji dostal čtyři dny před útokem.

Navzdory četným demonstracím proti šíření zbraní, které se konají z důvodu množících se útoků, jsou zákony o zbraních v USA stále regulovány na úrovni jednotlivých států. 

Právo na zbraň hájí i řada politků. Například republikánský kongresman Thomas Massie jen pár dnů po útoku na michiganské střední zveřejnil na twitteru fotku svojí rodiny pózující před vánočním stromečkem se zbraněmi.

Zatímco některé země se rozhodly předejít potenciálním útokům plošným zpřísněním zákonů o zbraních nebo jejich úplným zákazem, Spojené státy se uchylují ke krátkodobým řešením, jako je například zavádění bezpečnostních opatření na školách, popsal server CNN.

Veřejné školy v coloradském městě Aurora například zakazují docházku na obědy. Jinde ruší hodiny, případně zajišťují studentům policejní doprovod. Někteří rodiče dokonce posílají své děti do školy v neprůstřelných vestách, podotkl The Conversation.

Střelbám se podle Americké unie pro občanské svobody (ACLU) dá vyhnout také proměnou škol.

Pedagogové a zaměstnanci by měli být speciálně školeni v identifikaci rizikových studentů a instituce samotná by měla mít k dispozici psychology a sociální pracovníky, kteří těmto studentům budou schopni pomoct.

Členové michiganské komunity Oxford se sešli, aby uctili památku obětí střelby | Foto: Seth Herald | Zdroj: Reuters

Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme