Střelci zabili v québecké mešitě šest lidí. 'Teroristický útok na muslimy,' napsal premiér

Při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Québecu zemřelo šest lidí a osm bylo zraněno. Útočníci vtrhli do mešity během večerních modliteb a začali střílet do lidí. Tamní policie oznámila, že útok vyšetřuje jako teroristický čin a zadžela zatím jednu podezřelou osobu. Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za „teroristický útok na muslimy" a vyjádřil soustrast pozůstalým tohoto „zbabělého činu".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest lidí zemřelo při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Québeku

Šest lidí zemřelo při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Québeku | Zdroj: Reuters

Policie incident označila za koordinovaný útok. Potvrdila, že do mešity vtrhli při večerní nedělní modlitbě nejméně dva útočníci. V tu chvíli tam bylo asi 40 lidí. Útočníci na sobě měli černé oblečení a začali náhodně střílet do lidí, včetně rodin s dětmi. Podle svědků měli na hlavě černé kukly. Někteří také mluvili až o třech útočnících.

Mluvčí policie v provincii Québec Christine Coulombová oznámila, že policie zadržela jednu osobu. Nepotvrdila tak dřívější inforamce o zadržení dvou útočníků. Podle mluvčí zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let. Někteří ze zraněných jsou podle ní ve vážném stavu.

Ředitel mešity Mohamed Yangui uvedl, že se útok odehrál v oddělení pro muže. On sám na místě v době činu nebyl, volali mu prý ale lidé, kteří se večerní modlitby účastnili. Policie už dřív oznámila, že má situaci pod kontrolou.

Barbarství a terorismus

Jaký byl motiv útoku, zatím není jasné. Je ale možné, že má spojitost s činem vandalů z minulého června. Neznámý člověk tehdy dal ke vchodu do mešity, ve které se střílelo, pytel s prasečí hlavou a nápisem "dobrou chuť". Šlo o zjevnou provokaci, muslimové totiž pokládají prase za nečisté zvíře a víra jim zakazuje ho jíst.

„Proč se tohle děje právě tady? Je to barbarství,“ řekl k útoku ředitel islámského centra Mohamed Yangui. Kromě něj reagoval například premiér Québecu Philippe Couillard. Ten vyjádřil solidaritu s muslimy a řekl, že kategoricky odmítá takové násilí.

Kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru napsal, že Kanaďané truchlí za oběti takového zbabělého útoku a že šlo o teroristický čin na muslimy.

„Kanadští muslimové jsou důležitou součástí našeho národa a tyto činy beze smyslu nemají v našich komunitách, městech ani zemi místo. Kanadské donucovací orgány ochrání práva Kanaďanů a vyvinou veškeré úsilí, aby zadrželi pachatele tohoto činu a všech, které projevují netoleranci,“ napsal Trudeau v prohlášení.

Newyorský starosta Bill de Blasio oznámil, že kvůli útoku posílí metropolitní policie bezpečnost kolem mešit v americkém městě. „Všichni Newyorčané by se měli mít na pozoru. Pokud něco uvidíte, řekněte to,“ napsal na Twitter a vyjádřil québeckým občanům podporu. „Musíme stát při sobě,“ dodal.

Na oficiálním Facebooku islámského centra v Quebecku se objevila zpráva, ve které centrum apeluje na lidi, aby počkali na výsledky předběžného šetření policie a nereagovali na nepodložené zvěsti, které po internetu kolují.

Střelba u mešity v Québeku | Foto: Reuters

Střelba u mešity v Québeku | Foto: Reuters

Matěj Štýs, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme