Střelec z Christchurche bude obviněn z 50 vražd a 39 pokusů o vraždu. Hájit se chce sám

Australan Brenton Tarrant, obviněný z vraždění ve dvou mešitách novozélandského města Christchurch, se bude odpovídat z padesáti zločinů vraždy a devětatřiceti pokusů o vraždu. Oznámila to ve čtvrtek novozélandská policie. Další obvinění podle ní nejsou vyloučena. Australský parlament v souvislosti s touto událostí ve čtvrtek schválil zákon, který má zabránit šíření násilného obsahu na sociálních sítích.

Christchurch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský útočník Brenton Tarrant půjde v pátek 5. dubna před soud. Bude obviněn z 50 vražd a 39 pokusů o vraždu. | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Osmadvacetiletý bělošský extremista, který 15. března svůj útok nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu, předstoupí v pátek před soud, aby vyslechl obvinění. Řízení má být krátké, jeho obsahem bude kromě obvinění jen úřední identifikace obžalovaného. Nebude v této fázi ani dotázán, zda se cítí vinen. Obhajovat se chce sám.

‚Temnota nemůže vyhnat temnotu.‘ V Christchurchi se 40 tisíc lidí zúčastnilo tryzny za oběti útoku

Číst článek

Australský parlament ve čtvrtek v Canbeře schválil zákon, který pokutuje společnosti vlastnící sociální média a umožňuje uvěznit jejich manažery, pokud bezodkladně neodstraní ze sítě násilný obsah. Zákon je bezprostřední reakcí na střelbu v Christchurchi. Firmy mohou být potrestány pokutou ve výši deseti procent ročního obratu a manažeři až tříletým vězením.

Společnosti jako Facebook nebo Google se dopustí trestného činu, pokud ze svých serverů neodstraní videa nebo fotografie vražd, mučení nebo znásilnění. Australskou policii jsou podle zákona povinny o podobném obsahu informovat v „rozumné“ době, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme