Střelec na Fica mohl mít komplice, tvrdí ministr vnitra. Útočníkovi po zadržení někdo smazal historii

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem. Vyplývá to z nedělního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a náměstka civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o podezřelém jako o útočníkovi, který neměl při činu komplice.

Bratislava (Aktualizováno: 19:03 19. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico a Petr Fiala

Robert Fico a Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Gašpar na tiskové konferenci také řekl, že na Slovensku byl zadržen pachatel, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla loňská tragická střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

„Je také verze toho, že se pachatel pohyboval ve skupině lidí, kteří se vzájemně podporovali,“ řekl Šutaj Eštok. Dodal, že už dvě hodiny po útoku měl atentátník, který byl zadržen bezprostředně po činu, smazanou historii na sociální síti Facebook a „komunikační historii“.

Na smířlivé jednání stran po atentátu na Fica asi ještě nedozrál čas, řekl zvolený prezident Pellegrini

Číst článek

Nesmazal ji přitom útočník na Fica a patrně ani jeho choť. Ministr obrany Robert Kaliňák uvedl, že útočníkova manželka není tak technicky zdatná, aby byla schopná komunikaci vymazat.

Z vyjádření Gašpara, který v praxi SIS řídí, vyplynulo, že právě tato tajná služba postoupila úřadům informaci, že by informace o takzvaném osamělém vlkovi nemusela být jedinou verzí při vyšetřování zločinu.

25 let nebo doživotí

Na Fica, který je na základě nedělního sdělení zástupce nemocnice v Banské Bystrici mimo ohrožení života, útočník střílel po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Slovenská média zadrženého podezřelého identifikovala jako 71letého Juraje C. a soud muže v sobotu poslal do vazby, za pokus o vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí.

Podle Kaliňáka útočník dříve byl na místě dvou jiných výjezdních zasedání vlády v Trnavě a v Galantě. „Asi čekal na příležitost,“ uvedl ministr obrany.

Gašpar také informoval o zadržení podezřelého, který podle něj plánoval na Slovensku podobný útok, jakým byla střelba v Praze. „Tento atentát inspiroval další pachatele i na území Slovenské republiky, kteří se na podobný čin připravovali na našem území.

Soud poslal do vazby muže obviněného z atentátu na Fica. Premiér je ve stabilizovaném, ale vážném stavu

Číst článek

Toto se nám ve spolupráci s ministerstvem vnitra podařilo eliminovat a pachatele zadržet,“ řekl Gašpar. Zmínil také hrozbu útoků na nemocnice. Podle Gašpara je rovněž možné, že i útok na premiéra Fica v Handlové bude inspirovat někoho dalšího k podobnému činu.

Šutaj Eštok zase řekl, že policie po atentátu na Fica zvýšila dohled na místa se zvýšeným pohybem lidí a že chráněni jsou politici, sídla některých médií i nemocnice. Zmínil také několik konkrétních vyšetřovaných případů ohledně šíření výhrůžek či schvalování atentátu prostřednictvím sociálních sítí.

Podle Kaliňáka se ve středu sejde další bezpečnostní rada státu. Hovořit by se na jednání mělo o aktuální situaci na Slovensku, ale i o tom, jaké přijmout legislativní změny ke zvýšení ochrany osob i institucí.

Tři měsíce za nenávistná hesla

Na Fica měl pětkrát vystřelit senior z Levic. Zakládal hnutí Proti násilí, souběžně sympatizoval s extremisty

Číst článek

Okresní soud v Banské Bystrici v takzvaném superrychlém řízení poslal na tři měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Informoval o tom v neděli na facebooku slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Muž skandoval nenávistná hesla před nemocnicí, ve které se Fico zotavuje ze zranění utrpěných při středečním atentátu.

Rozsudek je podle prokurátora pravomocný. Žilinka uvedl, že Ivan Č. se dopustil trestného činu tím, že den po útoku před nemocnicí za přítomnosti desítek lidí křičel k davu: „Tady leží Fico!“, „Ať chcípne!“, „Ať zdechne!“, „Měli ho dorazit!“, „Dobře mu tak, měli ho střelit do hlavy!“ a další výroky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme