Střelec vnikl na trénink baseballu, zranil vlivného republikána Steva Scalise

Na členy a zaměstnance Kongresu, kteří měli právě v americké Alexandrii nedaleko Washingtonu baseballový trénink, začal střílet ozbrojený muž. Do nemocnice bylo podle místní policie převezeno celkem pět zraněných. Postřelen byl mimo jiné člen Sněmovny reprezentantů Steve Scalise, jehož stav je podle prohlášení jeho úřadu stabilizovaný. Prezident Donald Trump oznámil, že útočník, který byl při akci sám postřelen, zraněním podlehl.

Alexandria/USA (Aktualizováno: 18:05 14. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie vyšetřuje místo střelby po útoku na republikánské kongresmany běhen tréninku baseballu v Alexandrii, Virginii | Zdroj: Reuters

Střelec byl identifikován jako šestašedesátiletý James Hodgkinson z Belleville ve státě Illinois. Incident podle agentury AP vyšetřují agenti FBI jako kriminální, nikoli teroristický čin. Trump zrušil dnešní oficiální program, stejný krok učinila i Sněmovna reprezentantů, kde Scalise působil jako tajemník frakce republikánů.

Ve zvláštním prohlášení americký prezident vyzval poslance Kongresu k jednotě a řekl, že Američané „jsou nejsilnější, když společně pracují pro obecné blaho".

Zraněni byli i dva členové kongresové ochranky, kteří rovněž nejsou v ohrožení života, a také asistent dalšího člena Sněmovny Rogera Williamse, o jehož stavu média neinformují.
Střelec, jehož motiv zatím není znám, zaútočil časně ráno místního času na baseballovém tréninku republikánů. Ten se konal na hřišti, kde tým obvykle trénuje. Město Alexandria leží jen asi deset kilometrů od centra metropole Washingtonu.

Motiv útočníka zatím není znám. Podle místní policie bylo převezeno do nemocnice celkem pět zraněných.

Na místě střelby bylo podle televize CNN několik členů a zaměstnanců Kongresu. Zasažen střelou do boku byl člen Sněmovny Scalise, který je trojkou republikánů ve Sněmovně. Byl převezen do univerzitní nemocnice, kde byl operován. Podle Trumpa je zranění vážné, ale stav poslance je stabilizován.

„(Útočník) měl poloautomatickou zbraň. Střílel kolem sebe na různé lidi," popsal události televizi CNN další člen Sněmovny Mo Brooks. Na pravidelném tréninku byl i další kongresman Steve Pearce, který na svém twitteru napsal, že je v pořádku.

Podle svědků útočník vypálil nejméně padesát střel. Republikánský senátor Jeff Flake americkým médiím řekl, že střelba trvala asi deset minut. Podle Flakea byl střelec před zadržením rovněž postřelen.

„Kdyby tam nebyla kongresová ochranka, byl by to masakr," řekl televizi MSNBC senátor Rand Paul, který byl rovněž na ranním tréninku přítomen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme