Střelec z Denveru prý po zatčení tvrdil, že je postavou z filmu o Batmanovi

Mladý střelec, který v kině na předměstí amerického Denveru zabil 12 lidí a desítky dalších zranil, stane ještě dnes před soudem. Ten rozhodne o jeho vazbě. Prezident Obama vyjádřil pozůstalým upřímnou soustrast. Útočník vhodil do jednoho ze sálů, kde se promítala premiéra nového filmu o Batmanovi, slzný plyn či dýmovnici a začal střílet do lidí. Po zatčení prý tvrdil, že je postavou z filmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka objímá svého syna, svědka střelby v Denveru

Matka objímá svého syna, svědka střelby v Denveru | Zdroj: ČTK

Lidé přišli do kina na předměstí Aurora amerického Denveru na premiéru filmu Batman – Temný rytíř povstal. Krátce po začátku se ale představení změnilo v opravdovou noční můru.

Jak řekl jedné z amerických televizních stanic svědek u denverského kina, v sále spustil palbu muž s plynovou maskou na obličeji. Deset lidí zemřelo na místě, dva při převozu do nemocnice. Dalších 59 útočník postřelil, někteří jsou ve vážném stavu. Policie ho krátce po činu zatkla a teď ho vyslýchá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Václav Větvička

Americký prezident Barack Obama po tragédii nařídil, aby byly vlajky před všemi veřejnými budovami stažené na půl žerdi. „Nikdy asi nepochopíme, co někoho dovede k tomu, aby takto terorizoval jiné lidské bytosti," řekl. Ujistil, že tragédii policie řádně a rychle vyšetří a postaví viníka před soud.

Tím by měl být 24letý běloch a obyvatel denverského předměstí Aurora James Eagan Holmes. Dříve studoval medicínu, školu ale opustil. Má čistý trestní rejstřík. Motiv jeho činu není jasný. Spekulovalo se ale o tom, že nesehnal lístky na film, a chtěl se tak pomstít.

Když ho policie zadržela, tak prý o sobě prohlásil, že je jednou z postav nového filmu o Batmanovi. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Spojených státech Dušana Neumanna se tak ukazuje, že u Holmese došlo k psychickému zlomu. Při zatčení měl navíc na obličeji masku postavy filmového Jokera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes o události mluvil spolupracovník ČRo v USA Dušan Neumann

Také měl poloautomatickou pušku, revolver, pistoli Glock a přes rameno brokovnici. V autě pak našla policie další zbraň. Holmes se policii přiznal, že v jeho bytě jsou nastraženy výbušniny, a to tak, aby v případě, že tam kdokoli vstoupí, explodovaly.

Policie tak jeho byt stále prohledává. Podle bezpečnostních složek nic nenasvědčuje tomu, že by Holmes byl napojen na nějakou domácí či zahraniční teroristickou organizaci či měl komplice.

Diskuze o zbraních bude, ale 'vyšumí'

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Spojených státech Václava Větvičky jsou i Američané, kteří jsou na vraždy zvyklí, v šoku, když se jedná o deset nebo dvanáct mrtvých. V poslední době si na to prý ale bohužel musí zvykat.

Nejhorší útoky střelců v USA
Duben 1999 – Dva těžce ozbrojení mladiství postříleli na střední škole Columbine v Littletonu blízko Denveru 13 studentů a zaměstnanců, poté spáchali sebevraždu.
Červenec 1999 – Ozbrojený muž zabil 9 lidí v Atlantě poté, co zavraždil svou ženu a dvě děti. Po dalších pěti hodinách spáchal sebevraždu.
Říjen 2002 – John Muhammad a Lee Malvo zavraždili stylem sniperů ve Washingtonu D.C. 10 lidí.
Duben 2007 – Na Technické univerzitě ve virginském Blacksbourgu střelec zabil 32 lidí a poté i sebe. Jde zatím o nejsmrtelnější útok ozbrojence v americké historii.

Navíc souhlasí s komentářem listu Washington Post, že podobné incidenty nemají žádný dopad na diskusi o vlastnictví zbraní.

„Diskuzi to pravidelně zase nastartuje, ale stejně pravidelně to velice rychle vyšumí do ztracena, protože přiznejme si: většina Američanů - a tím myslím značnou většinu - žádnou výraznou regulaci zbraní nechce a brání se jí velice urputně,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne.

Souvislost mezi útokem, který se dnes odehrál v Denveru a volnějším přístupem ke střelným zbraním nevidí, protože podobné tragédie se stávají i v Evropě, například loni v Norsku, ale také ve Finsku, Belgii nebo Německu. Ve Spojených státech je však jejich provedení vzhledem k přístupu ke zbraním jednodušší.

Americké sdružení provozovatelů kin po události oznámilo, že přezkoumá bezpečnostní opatření v kinech. Dušan Neumann si myslí, že podobné reakce odezní.

Mysleli jsme si, že jde o součást filmu, tvrdí svědci o střelbě v Denveru

Číst článek

„Při premiérách tohoto filmu v dalších městech se budou policie a bezpečnostní složky soustředit na to, aby odhalili lidi, kteří tam chodí maskách, možná, že se to zakáže, to nevím, ale předpokládám, že celá záležitost svým způsobem odezní,“ zmínil ve Stalo se dnes.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Simona Bartošová, Václav Větvička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme