Střelec z francouzského rychlovlaku údajně pobýval v Sýrii

Dva američtí vojáci v civilu odzbrojili útočníka v rychlovaku na cestě z Amsterodamu do Paříže. Muž začal střílet, když vlak projížděl Belgií. Tři lidé jsou zranění včetně jednoho z Američanů. 26letý útočník marockého původu měl u sebe samopal kalašnikov, pistoli a nůž. Podle listu El País muž pobýval v Sýrii a byl v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie 26letého útočníka z Maroka zadržela v železniční stanici v Arrasu na severu Francie | Zdroj: Reuters

Muž údajně střelnou zbraň nabil na toaletě, u kabinky také zranil prvního člověka. Ve stejném vagonu byla i skupinka Američanů, kteří okamžitě zareagovali - přiběhli k útočníkovi, naskočili na něj a odzbrojili ho.

„Spencer běžel dobrých 10 metrů, aby útočníka dostal. Nevěděli jsme, jestli jeho zbraň funguje. Kdyby někoho zabil, určitě by to odnesl Spencer,“ uvedl jeden ze zasahujících Američanů Alek Skarlatos.

Přestože byl Spencer Stone sám nakonec zraněný, pomáhal v první řadě ostatním lidem kolem sebe. V Arrasu pak útočníka předali policii a zraněné odvezli do nemocnice.

Hrdinský čin

Útočníka zastavili celkem čtyři muži, z toho dva členové americké námořní pěchoty, student a pomáhal jim i Brit. Jeden z nich skončil spolu s dalšími dvěma lidmi v nemocnici s vážným zraněním. Jejich hrdinství už slovně ocenil americký prezident Barack Obama.

„Prezident vyjádřil hlubokou vděčnost za odvahu a rychlý úsudek několika cestujících včetně amerických vojáků, kteří obětavě útočníka přemohli,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. „Je očividné, že jejich hrdinská akce zřejmě zabránila mnohem horší tragédii.“

Francouzští vyšetřovatelé zkoumají batoh a zbraň marockého útočníka | Foto: Reuters

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve je navštívil v nemocnici a předal jim medaili za hrdinství. Podle něj zabránili velké tragédii. Ve vlaku totiž bylo přes 550 lidí.

„Spolu s francouzským prezidentem a premiérem bych rád vyjádřil veliký vděk a obdiv těmto dvěma americkým cestujícím za to, že zachovali chladnou hlavu a prokázali mimořádnou odvahu, když za obtížných okolností přemohli velmi násilného pasažéra. Bez jejich zásahu bychom mohli čelit hrozné tragédii,“ řekl ministr Cazeneuve.

Útočníkem byl 26letý muž marockého původu. Jeho motivy jsou zatím neznámé. Byl ale v hledáčku francouzských, belgických a španělských protiteroristických jednotek. Podle listu El País pobýval v Sýrii.

Belgický premiér Charles Michel označil incident za teroristický čin. Stal se totiž v době, kdy vlak projížděl Belgií. Belgické úřady také na vyšetřování spolupracují. Útočník ale podle posledních informací odmítá vypovídat.

ČTK, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme