Střelec z Las Vegas poslal před masakrem sto tisíc dolarů na Filipíny. Policie už našla 47 zbraní

Americká policie našla celkem 47 střelných zbraní na třech různých místech, kde se vyskytoval pachatel nedělního masakru v Las Vegas. Paddock také několik dní před masakrem poslal na Filipíny 100 tisíc dolarů. Motivy jeho činu vyšetřovatelé stále neznají.

Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se svíčkami během smuteční akce v Las Vegas | Zdroj: Reuters

Zbraně policisté našli v hotelovém pokoji a na dvou místech, kde vrah Stephen Paddock pobýval. Byly zakoupeny v Nevadě, Utahu, Kalifornii a Texasu a šlo o pušky, pistole a brokovnice. Žádná zbraň nebyla vyrobena podomácku.

Kdo byl střelec Stephen Paddock? 'Byl to chlap, který jezdil do Vegas a sázel,' říká jeho bratr

Číst článek

Střelec Stephne Paddock měl u sebe dvě zařízení, která umožňují upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou zajišťující rychlejší střelbu, uvedla agentura AP.

Na rozdíl od poloautomatické zbraně s ní není nutné pro každý výstřel mačkat spoušť, lze ji pouze držet a vystřelit i více než 400 nábojů za minutu.

Zbraň vybavená tímto zařízením technicky zůstává poloautomatickou, a tudíž legální. Podle šerifa Lombarda střílel nepřetržitě po dobu devíti minut.

Zástupce šerifa Kevin McMahill na tiskové konferenci řekl, že Paddock umístil do kukátka svého hotelového pokoje kameru. Další dvě pak instaloval do chodby, zřejmě aby viděl přicházet zásahovou jednotku. Jedna z těchto kamer byla v jídelním vozíku.

Agentura AP napsala s odvoláním na nejmenovaného oficiálního činitele, že Paddock několik dní před masakrem poslal na Filipíny 100 tisíc dolarů, tedy asi 2,2 milionu korun. V uplynulých týdnech pak nahlásil asi deset herních transakcí v hodnotě 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 220 tisíc korun.

Na Filipínách se v úterý nacházela Paddockova přítelkyně, která se v doprovodu agentů Federálního úřadu pro vyšetřování přesouvá do USA. Vyslechnout ji chtějí během středy.

Střelcův bratr médiím už v úterý řekl, že Paddock byl milionářem, který jmění vydělal investicemi do nemovitostí, a vášnivě se věnoval hazardním hrám. Násilné sklony neprojevoval a o politiku či náboženství se nezajímal. Policisté se nedomnívají, že by šlo o čin spjatý s teroristickou organizací Islámský stát, která se k útoku přihlásila.

Mají zbraně přednost před Američany? Liberálové volají po přísnějších zákonech, které nemají šanci

Číst článek

Střelec 64letý Stephen Paddock při střelbě z 32. patra hotelu Mandalay Bay zabil 58 lidí a dalších 527 zranil. V nemocnicích zůstává 45 lidí v kritickém stavu. Sám pachatel spáchal sebevraždu. Jeho motiv zůstává neznámý.

Do Las Vegas ve středu přijede americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu ve středu odmítl útok v Las Vegas označit za teroristický. Střelce označil za chorého a vyšinutého muže.

Masový útok v Las Vegas znovu otevřel napříč Spojenými státy diskusi o omezení střelných zbraní. Trump připustil, že časem nastane debata o zákonech regulujících držení střelných zbraní. V americkém Kongresu se ale pracuje na novele, která regulaci zbraní naopak zmírní.

Vrah Stephen Paddock na archivní fotografii | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme