Střelec z Maceraty je spojený s odkazem fašismu a nacismu, oznámil italský ministr

Italská policie vyslýchá osmadvacetiletého muže, který v sobotu ve městě Macerata na východě země postřelil 6 migrantů z Afriky. Zaútočil na ně v centru města z jedoucího auta. Podle televize RAI News krátce před útokem řekl svým přátelům, že jde „střílet černé“.

Macerata (Itálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník Luca Traini | Zdroj: Reuters

Co se ví o motivu útočníka?

Luca Traini neměl v minulosti žádné problémy se zákonem. Vyšetřovatelé ale zjistili, že minulý rok kandidoval v komunálních volbách za stranu Liga Severu.

Ta je známá jako populistické a nacionalistické uskupení, které zároveň vystupuje proti imigrantům, kteří nejsou křesťané. Předseda Ligy Severu Matteo Salvini útok odsoudil, ale zároveň řekl, že za podobné střety může neřízená migrace.

Útok tak měl podle ministra vnitra Marca Minnitiho jasný rasistický motiv. „Nemáme důvod se domnívat, že je za tím organizovaný zločin. Roli ale sehrála osobní minulost podezřelého. Byl poznamenaný pravicovým extremismem s jasným odkazem na fašismus a nacismus,“ řekl Minniti.

Vyšetřování střelby v italské Maceratě, útočník pálil z automobilu | Zdroj: Reuters

Jak jsou na tom zranění?

Do nemocnic muselo všech šest zraněných. Jde o pět mužů a jednu ženu, kteří pocházeli z Nigérie, Ghany nebo Mali. Nejvážnější zranění mají dva muži, kteří leží se střelnými ranami v oblasti hrudníku na jednotce intenzivní péče.

Další dva zranění jsou stabilizovaní, ale ještě budou muset podstoupit operace na ortopedii. A poslední dva migranti byli po ošetření méně závažných zranění už propuštění domů.

Podle televize RAI News Luca Traini krátce před útokem řekl svým přátelům, že jde „střílet černé“. | Zdroj: Reuters

Co se v sobotu stalo?

Pachatel střílel na několika místech města z projíždějícího vozu Alfa Romeo. Starosta Maceraty ležící asi 200 kilometrů východně od Říma vyzval po zahájení střelby obyvatele, aby do odvolání zůstali ve svých domovech. Školáci, kteří mají sobotní vyučování, měli zůstat ve školách a zastavena byla městská doprava, uvedla agentura AP. Zákaz vycházení byl mezitím zrušen.

Vražda mladé Italky

Sobotní incident se podle agentury Reuters stal poté, co bylo v Maceratě ve středu ve dvou kufrech objeveno tělo osmnáctileté Italky Pamely Mastropietrové.

Dívka dva dny předtím opustila komunitu, kde se léčila z drogové závislosti. V souvislosti s její smrtí byl zatčen 29letý nigerijský migrant. Auto se podle agentury Reuters pohybovalo právě i v prostoru, kde byly nalezeny rozřezané dívčí ostatky.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme