Střelec z Orlanda před útokem do gay baru často chodil, tvrdí svědci

Při vyšetřování masové střelby ve floridském Orlandu vyšla najevo překvapivá informace. Útočník Omar Mateen, který v gay klubu Pulse připravil o život 49 lidí, do podniku předtím sám často chodil. Informaci s odvoláním na nejméně čtyři stálé zákazníky přinesl místní deník Orlando Sentinel. Zprávy prověřuje FBI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vyšetřovatelé ohledávají místo činu v nočním klubu Pulse v Orlandu | Zdroj: Reuters

Podle svědků se 29letý Omar Mateen v klubu v minulosti objevoval pravidelně. Někdy seděl sám, jindy se bavil i s ostatními. Osazenstvu prý řekl i to, že má manželku a malého syna.

Jeden z hostů baru také potvrdil, že s ním Mateen, syn afghánských rodičů narozený v New Yorku, po celý loňský rok průběžně chatoval na internetové gay seznamce. Poprvé se ale setkali až v sobotu před útokem, kdy ho viděl vcházet do klubu.

Mateen předtím zatelefonoval na tísňovou linku 911 a slíbil věrnost takzvanému Islámskému státu.

Čin mého syna byl akt teroru, prohlásil otec atentátníka z Orlanda

Číst článek

Střelec zabil v noci ze soboty na neděli 49 lidí a dalších 53 zranil. Jeden až dva pacienti jsou stále v kritickém stavu. Mnoho životů se podle chirurgů podařilo zachránit díky obrovskému úsilí i faktu, že klub je od nemocnice vzdálený jen několik bloků.

Jak potvrdil jeden z traumatologů Joseph Ibrahim, povaha střelných zranění svědčí o tom, že útočník použil obě zbraně – pistoli i automatickou pušku.

Mezi zachráněnými je i Angel Colon, který v nemocnici skončil s trojnásobným střelným zraněním a zlomeninou. Za jeden z nejhorších momentů označil chvíli, kdy útočník do obětí znovu střílel, aby se ujistil, že zemřely.

Orlando je dost odolné, tragickou událost překoná, věří obyvatelé města

Číst článek

Vyšetřovatelé se dál snaží zjistit, proč se Mateen zradikalizoval. Prezident Obama už včera oznámil, že nejsou žádné důkazy o tom, že by byl ve spojení s nějakou teroristickou organizací. Extremistickými myšlenkami se zřejmě inspiroval na webu.

Právě útoků takzvaných vlků samotářů se přitom zpravodajské služby nejvíce obávají, protože jdou jen velmi těžko dopředu odhalit. FBI v minulosti Mateena dvakrát vyslýchala kvůli podezření z vazeb na teroristické organizace, na nic ale nepřišla.

V Orlandu bylo večer pietní shromáždění. Přišli na něj lidé různé víry, orientace i etnického původu. Opakovali především to, že jako Orlanďané jsou rozhodnuti útok překonat společně.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme