Střelec z virginské univerzity byl podezřelý už před masakrem

Student z Jižní Koreje Cho Seung-hui, který zavraždil na univerzitě ve Virginii 32 lidí, budil velké podezření už před svým hrůzným činem. Kvůli násilí v jeho písemných pracích ho dokonce profesoři vyloučili ze společných hodin stylistiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čo Sung-hu

Čo Sung-hu | Zdroj: ČTK

Policie objevila v Choově pokoji spisky s proklamacemi proti bohatým dětem, jejich zpustlému způsobu života a proti takzvaným prolhaným šarlatánům na univerzitě.

Třiadvacetiletý mladík z Jižní Koreje své profesory a spolužáky šokoval násilnickými tématy ve svých pracích. Profesorka stylistiky o tom dokonce mluvila s policií, ale nebyl hmatatelný důvod proti němu zakročit.

Studentům se jejich samotářský spolužák zdál tak podivný, že se o něm dokonce po zprávách o první střelbě na kolejích bavili jako o možném pachateli. V tu chvíli ale bohužel už neměli čas cokoliv podniknout.

Vyšetřovatelé masakru ve Virginském polytechnickém institutu také zjistili, že Cho vraždil legálně koupenou zbraní. K jejímu zakoupení ho opravňovaly doklady, které měl na základě zákonného pobytu ve Spojených státech.

Hromadný vrah si minulý měsíc zakoupil automatickou pistoli Glock 19 ráže 9 milimetrů a padesát plných zásobníků. V obchodě se zbraněmi se přitom prokázal třemi doklady. Prodavač vypověděl, že mu muž neřekl žádný důvod, proč si zbraň kupuje, ale že nepůsobil nijak znepokojivě.

Cho Seung-hui měl také pistoli Walter menšího kalibru. Komentátoři předpokládají, že se v Americe opět rozvíří tlak na omezení přístupu ke zbraním. Kritici ale namítají, že by to jen znevýhodnilo poctivé lidi, protože zločinci by neváhali pořídit si zbraň nelegálně.

Pondělní masakr vyvolal reakce i v Jižní Koreji. Jihokorejský prezident Ro Mu-hjon je tragédií šokován, stejně tak i tím, že střelec pocházel z jeho země. Panují obavy z toho, že masakr vyvolá nesnášenlivost vůči přistěhovalcům. Ostatní Korejci studující na univerzitě se prý bojí odvetných útoků a zdržují se ve skupinách. Situaci na místo jedou řešit jihokorejští diplomaté.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme