Střet Hamásu s policií zostřil napětí v Gaze

Napětí v pásmu Gazy je stále vyhrocené. Po víkendovém krvavém zásahu izraelské armády k tomu v noci na dnešek přispěl i konflikt mezi příznivci militantního hnutí islámského odporu Hamas a palestinskou policií v uprchlickém táboře Nusajrát jižně od města Gaza. Vyžádal si životy čtyř civilistů, dalších nejméně 30 lidí je zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinec prchá před izraelským tankem | Foto: ČTK/AP

Incidenty se v Gaze rozhořely poté, co byl ráno unesen a poté zastřelen velitel palestinských pořádkových oddílů Radžíh abú Lahjá. Palestinská policie vraždu připsala radikálnímu hnutí Hamas.

Jeden z vůdců Hamasu Ismail abú Šanab ale jakoukoliv účast své skupiny popřel. Jediným zřejmým vysvětlením je podle něj krevní msta rodiny jednoho z mladých členů ozbrojené složky Hamasu, zabitého loni palestinskými policisty při protiamerické demonstraci.

Izraelská armáda oznámila, že ze včerejších čtrnácti obětí vojenského zásahu v pásmu Gazy byl pouze jeden civilista. Ostatní byli ozbrojení příslušníci odboje. Podle izraelských vojenských představitelů byl takto tvrdý vojenský zásah nutný, protože ve chvíli, kdy izraelské vojenské jednotky překročily hraniční linii pásma Gazy, začali Palestinci střílet ze všech budov a stanovišť.

Palestinští představitelé trvají na tom, že většina obětí byli neozbrojení civilisté. Bezpečnostní poradce Jásira Arafata Dahlán k tomu uvedl, že většina těch, kteří přišli o život, byli příslušníci hnutí Fatah, v jehož čele Jásir Arafat stojí.

Pohřbu čtrnácti obětí izraelského zásahu v táboře Chán Junis se zúčastnily tisíce lidí. Pozorovatelé považují situaci za velmi nebezpečnou, protože všechny palestinské organizace se zavázaly k odvetě.

Víkendová vojenská operace Izraele velmi znepokojila také Spojené státy. Američané vyzvali židovský stát, aby případ vyšetřoval. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Richarda Bouchera by izraelské síly měly dělat vše pro to, aby nezasahovaly civilisty nebo humanitární objekty.

Operace na jihu pásma Gazy se zařadila k nejtragičtějším v rámci izraelsko-palestinského násilí. Zahynulo při ní 14 Palestinců. Izraelská armáda zdůvodnila útok tím, že měl zničit teroristické infrastruktury v baště islámského hnutí Hamas, které má na svědomí mnoho atentátů. Premiér Ariel Šaron dnes řekl, že izraelské operace v pásmu Gazy budou pokračovat.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme