Návrh auditní zprávy je působivý, řekla europoslankyně Grässleová. Babiš podle ní zneužil své postavení

Český premiér Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody. V reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise to v neděli německému listu Süddeutsche Zeitung řekla dosluhující europoslankyně Ingeborg Grässleová, která dlouhodobě kritizuje Babišův střet zájmů. Německé noviny se auditní zprávě a vývoji v Česku po jejím zveřejnění věnuje v neděli v obsáhlém článku.

Berlín/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody řekla dosluhující europoslankyně Ingeborg Grässleová (ilustrační snímek) | Foto: Štěpán Sedláček | Zdroj: Český rozhlas

„Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody,“ uvedla Grässleová, která v končícím volebním období předsedala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Návrh auditní zprávy Evropská komise politička Křesťanskodemokratické unie (CDU) označila za „působivý“.

Případ českého premiéra má podle Grässleové, kterou list Süddeutsche Zeitung označuje za „nekompromisní bojovnici proti korupci“, symbolický význam, neboť jde o první test nové podoby finančního nařízení z léta loňského roku, který výslovně zmiňuje, že se část o střetu zájmů týká i „vnitrostátních orgánů na všech úrovních“.

Závažné závěry, možné podezření na trestný čin, hodnotí žalobce Zeman audit o Babišovi. Chce analýzu

Číst článek

Podle Grässleové by na situaci kolem českého premiéra Babiše měla zareagovat také liberální frakce ALDE, jejímiž členy jsou v Evropském parlamentu i poslanci zvolení v Česku na kandidátce hnutí ANO.

„Bylo by skutečně načase, aby ALDE konečně přestalo na pana Babiše pohlížet jako na čestného člověka. Tím on totiž není,“ řekla německá politička, kterou pravidelně server Politico řadil mezi nejvlivnější europoslance. Babiš v minulosti tvrdil, že Grässleová nemá ráda Českou republiku, a také ji obvinil z toho, že její přístup není korektní a má politický nádech.

Audit před volbami

Stejný názor jako Grässleová vyjádřil v rozhovoru se Süddeutsche Zeitung také její kolega z kontrolního výboru Bart Staes.

„Šéf liberální frakce Guy Verhofstadt rád kritizuje jiné frakce. Nyní by se měl sám postarat o pořádek ve vlastních řadách,“ řekl belgický europoslanec za zelené. Také on vyzval, aby Evropská komise dotace vyplacené podle něj v rozporu s pravidly požadovala zpět. „EU není žádný bankomat pro bohaté a mocné,“ řekl Staes.

Belgický europoslanec považuje návrh auditní zprávy za „hodnotný“, kritizuje ale, že prověřování ze strany komise nezačalo mnohem dříve, aby mohl být výsledek zveřejněn ještě před volbami do Evropského parlamentu. Podle Staese totiž měli voliči v Česku informace o obsahu auditní zprávy dostat ještě před tím, než se rozhodli, komu v eurovolbách dát svůj hlas.

Předběžná zpráva auditorů o Babišově střetu zájmů: co může znamenat pro premiéra i pro Česko?

Číst článek

List Süddeutsche Zeitung se pokusilo získat i vyjádření předsedy ALDE Verhofstadta, zda budou poslanci zvolení za ANO nadále členy liberální frakce. Odpověď ale do uzávěrky nedostal.

Politická scéna v Česku

Německý list se v neděli kauze kolem premiéra Babiše věnuje v obsáhlém článku. Čtenářům představuje obsah návrhu auditní zprávy, kterou má k dispozici, i vývoj na české politické scéně po jejím zveřejnění.

„Babiš, který bývá často označován za ‚českého Trumpa‘, udělal kariéru jako rebel proti establishmentu a nyní mluví o hysterii,“ napsal německý list. Zveřejnění zprávy podle listu zvyšuje tlak na premiéra, proti jehož vládě už několik týdnů protestují desítky tisíc lidí.

Podle Süddeutsche Zeitung mají nyní česká ministerstva několik týdnů na to, aby na auditní zprávu odpověděla, „zřejmě se ale budou řídit interpretací předsedy vlády“. S ohledem na odpověď z Prahy pak komise rozhodne o případném vracení dotací. Podle novin ale s největší pravděpodobností Babišovu kauzu kolem střetu zájmů nakonec na stůl dostane Soudní dvůr EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme