Brusel má hotovo. Do Česka zaslal finální audit k možnému střetu zájmů Babiše, už je na ministerstvu

Evropská komise předala českým diplomatům v Bruselu finální verzi auditní zprávy k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jde o výsledek prvního šetření, které se týká takzvaných kohezních fondů. Předání zprávy Radiožurnálu v pátek večer potvrdila mluvčí Evropské komise. Podle Petra Janouška, mluvčího Stálého zastoupení ČR při EU, je dokument již na ministerstvu pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (za ANO).

Brusel (Aktualizováno: 22:42 29. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

 „Zpráva přes náš úřad prošla dál dnes večer a v tuto chvíli už je doručená na ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekl Janoušek serveru iROZHLAS.cz v pátek krátce před půl devátou

Auditem se bude zabývat i kontrolní výbor. Uvedl to europoslanec Tomáš Zdechovský (za KDU-ČSL). „Kontrolní výbor Evropského parlamentu navrhne příští týden projednání auditu Evropské komise o výsledku prošetřování střetu zájmu Andreje Babiše s tím, že budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU,“ sdělil. Dodal, že projednání by mohlo proběhnout už na první lednové schůzi. 

Nová pravidla pro agrodotace: na miliardy z českých peněz se od ledna nebude vztahovat zákon o střetu zájmů

Číst článek

Audity kvůli střetu zájmů a čerpání dotací holdingem Agrofert proběhly v Česku na začátku letošního roku – jeden řešil dotace v rámci tzv. kohezní politiky, druhý pak zemědělské dotace.

Jejich předběžné závěry dorazily do Česka na přelomu května a června – oba dokumenty střet zájmů konstatovaly. Evropská komise proto navrhla vrácení částí dotací vyplacených firmám ve skupině Agrofert.

Druhá auditní zpráva, řešící zemědělské dotace, zatím hotová není. Nejprve musí proběhnout bilatelární jednání mezi českou a evropskou stranou, z nichž první je naplánované na 28. ledna příštího roku. Více o tom, kdy budou známé výsledky tohoto auditu, si můžete přečíst zde

Poté, co dorazily předběžné závěry auditů, měly české úřady možnost se k nim vyjádřit a rozporovat je, což také v září udělaly a své reakce do Bruselu poslaly.

Šéfka resortu pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) posléze pro iROZHLAS.cz řekla, že pokud to bude nutné, Česko je připraveno se proti závěrům bruselských kontrolorů bránit i u Evropského soudního dvora. „Kdyby tam bylo něco stěžejního a zásadního, s čím má členská země problém, tak asi jo. Proč bychom si to měli nechat líbit, když bychom byli přesvědčeni o tom, že to tak není,“ uvedla.

vid, kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme