Střety mezi Hamásem a Izraelem pokračují, ke Gaze míří izraelské jednotky

Ozbrojený konflikt Izraele s radikály z palestinského pásma Gazy pokračoval i dnes brzy ráno. Podle televizní stanice CNN se v pásmu Gazy ozývaly výbuchy. Radikální Palestinci v noci na dnešek odpalovali další rakety na Izrael, nikdo ale zřejmě nebyl zraněn. K palestinské enklávě se začaly přesouvat izraelské pozemní síly včetně tanků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupá nad městem Gaza po úderech izraelské armády 16. listopadu ráno | Zdroj: Reuters

Od středečního atentátu na vojenského velitele Hamásu v Gaze už v pásmu zemřelo nejméně 19 lidí. Na území židovského státu mezitím dopadlo přes 300 raket, zahynuli při tom tři Izraelci. Židovský stát v reakci na to mobilizoval 30.000 záložníků. Přímo ke Gaze se stahují tankové i pěchotní jednotky.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak prohlásil, že militantní Palestinci za rakety vypálené na Tel Aviv zaplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj izraelsko-palestinského konfliktu v Gaze sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

„Izraelští politici se vyjadřují v tom smyslu, že pozemní invazi určitě není možné vyloučit. Zároveň ale může jít o demonstraci síly, která má naopak přispět uklidnění. K tomu také vyzývá stále více zahraničních vlád,“ řekl v Ranním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Pásmo Gazy dnes překvapivě navštíví egyptský premiér. Chce podpořit obyvatele palestinské enklávy. Klíčová arabská země tak v konfliktu straní palestinskému radikálnímu hnutí. Už ve středu v reakci na atentát na vojenského velitele Hamásu odvolal Egypt svého velvyslance z Izraele.

Kvůli krizi pak do Káhiry svolal jednání Ligy arabských států a požaduje i brzkou schůzku Rady bezpečnosti OSN. Egypt byl přitom v poslední době důležitým prostředníkem při jednání mezi Izraelem a Hamásem.

Cameron vyzval Netanjahua, ať zabrání další eskalaci násilí

K zastavení nejnovějšího násilí mezi Izraelci a Palestinci chce maximálně přispět Velká Británie. Její vláda si myslí, že primární zodpovědnost za současnou krizi má hnutí Hamás.

„Britská vláda hluboce lituje civilních obětí na obou stranách. Vyzýváme všechny, aby se vyvarovali akcí, které by ohrozily životy civilistů," apeloval šéf britské diplomacie William Hague. Ten kategoricky odsoudil raketové útoky na jižní Izrael a hnutí Hamás označil za hlavního původce vystupňování napětí v Gaze.

K deeskalaci násilí v regionu vyzval večer izraelského premiéra Netanjahua jeho britský protějšek David Cameron. I on ale sdílí postoj svého ministra zahraničí, že hlavní zodpovědnost za současnou krizi nese palestinské hnutí Hamás.

Jiří Hošek, mta, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme