Letní, nebo zimní? Evropská komise chce, aby povinné střídání času skončilo už příští rok

Evropská komise předpokládá, že naposledy se v Evropské unii povinně změní středoevropský čas (SEČ) na letní (SELČ) v neděli 31. března 2019. Plyne to z jejího návrhu na konec celoevropské povinné změny času už příští rok, který v projevu v europarlamentu zmínil předseda komise Jean-Claude Juncker.

Štrasburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny v londýnském obchodě | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„S oblibou říkáme, že Evropská unie se má zabývat přednostně zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější,“ připomněl ve středu Juncker.

Unie podle něj určuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas, a to pokládá za chybu.

‚Lidé to chtějí, my to uděláme.‘ Evropská komise navrhne zrušení střídání času

Číst článek

Členské státy by podle předsedy komise měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním, nebo standardním časem.

„Je to otázka subsidiarity. Věřím, že parlament a rada budou téhož názoru a naleznou fungující řešení,“ dodal ve středu v europarlamentu Juncker.

Komise ve středu navrhla postup, podle kterého by každá unijní země do dubna 2019 oznámila, zda u sebe zamýšlí zavést trvalý letní, nebo standardní čas. Poslední povinná změna ze středoevropského (zimního) na letní čas by se uskutečnila v neděli 31. března 2019.

Členské státy, které by poté chtěly trvale přejít na středoevropský čas, to budou moci udělat při poslední změně letního času v neděli 27. října 2019. Po tomto datu už nebudou žádné další sezónní změny času možné.

Pro dodržení takového plánu je ale potřeba, aby europarlament a státy návrh komise odsouhlasily do března 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme