Ve Francii strmě rostou počty nakažených. ‚Takto silný a náhlý nárůst jsme ještě nezažili,‘ uvedl mluvčí vlády

Ve Francii počty nově nakažených covidem-19 v posledních dnech stoupají stále rychlejším tempem. Podle mluvčího vlády Gabriela Attala zažívá země začátek čtvrté vlny pandemie, která bude horší, než všechny předchozí. Podle oficiálních čísel bylo ve Francii za poslední den 4151 pozitivně testovaných, minulé pondělí to bylo 1260 lidí. V neděli bylo 12 532 nových případů, nejvíce od poloviny května, uvedla agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie se potýká se čtvrtou vlnou pandemie, počty nakažených rostou.(ilustrační foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

„Vstoupili jsme do čtvrté vlny viru. (...) Dynamika epidemie je extrémně silná. Tato vlna je rychlejší a nárůst počtu případů strmější než u všech předchozích. Takto silný a náhlý nárůst jsme ještě nezažili,“ uvedl mluvčí Attal na tiskové konferenci po jednání vlády. V průměru za posledních sedm dní je ve Francii 86 případů na 100 000 nakažených, dodal Attal. 

Největší obavy budí varianta delta, která aktuálně představuje 80 procent všech pozitivně testovaných a podle Attala se šíří "rychlostí blesku".

Francie uzavře v severním Mali několik svých základen a sníží počet vojáků téměř na polovinu

Číst článek

Za poslední den ve Francii zemřelo 20 nakažených covidem, celková bilance je 111 521 úmrtí. V neděli země překonala hranici 45 procent plně naočkované populace. Alespoň jednu dávku už dostalo 55,7 procent obyvatel.

Podle epidemiologů sice strmě rostou počty nakažených, díky očkování je ale u většiny lidí mírnější průběh nemoci a nemocnice tak zatím nečelí tak silnému tlaku jako během předchozích vln pandemie. Ve francouzských nemocnicích je aktuálně 7041 pacientů s covidem, z toho 360 jich nemocnice přijaly za posledních 24 hodin.

Francouzský parlament bude ve středu odpoledne jednat o možnosti zavést povinné očkování pro všechny pracovníky ve zdravotnictví. Vláda chce také zdravotním pasem podmínit přístup do některých zařízení nebo na akce, což ve Francii vyvolalo vlnu protestů.

Část protestujících vládní omezení přirovnala k nacistickým zákonům během druhé světové války a do ulic vyrazila z připnutými žlutými hvězdami, jakými se povinně za války označovali Židé. Politici napříč spektrem toto srovnání odmítli a použití hvězd odsoudili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme