Strůjce masakru v arizonském Tucsonu stane před soudem

V americkém Phoenixu dnes stane před soudem dvaadvacetiletý Jared Loughner, aby vyslechl další obvinění v souvislosti se sobotním incidentem v arizonském městě Tucson. Kde střelou do hlavy vážně zranil členku Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsovou a spustil palbu do lidí shromážděných na jejím mítinku s voliči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé pietně uctívají oběti masakru v Tucsonu

lidé pietně uctívají oběti masakru v Tucsonu | Zdroj: ČTK

Zastřelil šest lidí, včetně dvou vládních činitelů. Giffordsová leží ve vážném stavu v nemocnici, podle nejnovějších zpráv jí lékaři museli odebrat půlku lebeční kosti kvůli otoku mozku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Masakr v Tucsonu byl tématem Ozvěn dne, vy kterých hovořil i Miloš Calda z katedry amerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy

Ve Spojených státech se opět našel šílený střelec, který na ulici začal vraždit nevinné lidi. Za cíl si vybral členku Dolní komory Kongresu za vládní demokraty Gabriele Giffordsovou. Ta jeho útok jako zázrakem přežila - přestože ji Jared Loughner střelil do mozku. Pachatel následně spustil palbu kolem sebe a zavraždil 6 lidí. Mezi oběťmi je vedle federálního soudce nebo politického poradce Giffordsové i 9letá holčička.

Přispěla k vraždění vybičovaná atmosféra?

Otec děvčátka řekl, že jeho dcera se narodila 11. září 2001. Tedy v den teroristických útoků na New York a Washington. Sen stát se političkou se jí už nesplní. Víkendová tragédie teď v Americe určitě oživí debatu o právu na držení zbraní.

Jared Loughner měl totiž podle všeho psychické problémy, na internetu se vyznával z obdivu k nacismu a komunismu a z nenávisti k vládě. Jedna bouřlivá diskuse ale v Americe probíhá už teď: o tom, jestli k podobným případům nepřispívá i vyhrocená politická atmosféra mezi republikány a demokraty.

Jared Loughner - archivní snímek z března 2010 | Foto: ČTK/AP

Docent Miloš Calda, vedoucí katedry amerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Ozvěnách dne řekl, že s ohledem na svědectví přítomných lidí a pořízené videozáznamy lze usuzovat, že vrah byl politicky motivován.

Neusíná diskuse, zda na útok neměla vliv atmosféra mezi demokraty a republikány, i volební výzvy přední republikánky Sarah Palinové. „Atmosféra vyhrocená je, diskuse se do jisté míry točí kolem takové mapy USA, kterou vystavil politický akční výbor podporující Sarah Palinovou, guvernérku Aljašky a možnou příští kandidátku na prezidentku. Myslím, že z toho však nevyplývá podněcování k vraždě Gabrielly Giffordsové.“

Calda také připomněl, že jazyk dovoluje spoustu výkladů. „Myslím, že se z toho nedá přímo vyvozovat nabádání k vraždě, když si ale vezmete tohoto hošíka, který je zřejmě úplný primitiv, tak kdoví, jak si to všechno vyvodil, ale nedá se podle mne dovozovat, že by Sarah Palinová vyzývala k zavraždění. Vždy je dobré se podívat, které to médium toto říká.“

„Možná, že se teď objeví snahy ztížit možnosti získat zbraň. Nevím dost dobře jak, protože druhý dodatek americké ústavy zaručuje právo občanů mít a nosit zbraň, avšak samotný dodatek je různě interpretován,“ zdůraznil Calda.


Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme