Student zastřelil v indiánské rezervaci devět lidí i sebe

Deset obětí si vyžádala střelba v indiánské rezervaci v americkém státě Minnesota. Mladík nejprve zastřelil své prarodiče a pak rozpoutal masakr v místní střední škole: zabil pět svých spolužáků, strážce a učitelku. Podle Federálního úřadu pro vyšetřování si pachatel nakonec sám vzal život. Dalších třináct studentů utrpělo při incidentu zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střelba | Foto: Pavel Kozler

Podle místních médií mladistvý pachatel masakru nejprve zastřelil svého dědečka a babičku v domě na území indiánské rezervace. Mrtvá těla obou prarodičů byla nalezena až hodinu po masakru ve střední škole.

Pak se mladík odebral se třemi střelnými zbraněmi do střední školy. U vchodu do školy zabil strážce a pak zahájil palbu na žáky a učitele. Zabil pět studentů a učitelku. Po přestřelce s místní policií se uchýlil do jedné z tříd, kde se zastřelil.

Mluvčí FBI v Minneapolisu Paul McCabe uvedl, že zraněno bylo 15 dalších studentů. Někteří z nich jsou hospitalizováni ve městě Bemidji asi 30 kilometrů od Red Lake. Úřady kvůli vyšetřování uzavřely nejen školu, ale i silnice vedoucí do rezervace.

FBI tvrdí, že mladý muž jednal sám, ale nechce spekulovat o jeho motivech. Zbraně - dva revolvery a brokovnici - sebral dědečkovi, bývalému policistovi, který je legálně držel.

Střední školu navštěvuje podle její webové stránky 300 studentů. Nachází se v rezervaci Red Lake asi 400 kilometrů od Minneapolis spravované kmenem Čipevajů, který má asi 10.000 příslušníků. Asi polovina z nich žije v této rezervaci.

Náčelník Čipevajů v Red Lake Floyd Jourdain prohlásil, že jde bezpochyby o "nejtemnější hodinu v historii kmene". V USA to je nejhorší střelba ve škole od masakru ve střední škole Columbine v Littletonu ve státě Colorado, kde bylo v dubnu 1999 zastřeleno 12 studentů a učitel.

Letos v březnu v Milwaukee ve Wisconsinu muž při bohoslužbě Živé církve Boží zastřelil sedm lidí a nakonec sám sebe. V roce 2003 zastřelil středoškolák ve městě Roccori ve střední části státu Minnesota dva své spolužáky. Nyní čeká na soudní proces.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme