Studenti bohemistiky se v Egyptě živí jako průvodci. Češi neumí anglicky, smějí se

Po příletu do egyptské Hurghady vítají na letišti české turisty místní delegáti. Většinou mluví dobře česky, studovali totiž bohemistiku na univerzitě v Káhiře. Zvýšený zájem o zájezdy do Egypta pro ně znamená mnohem větší pracovní nasazení. Měsíční plat přitom mají mezi pěti a deseti tisíci korunami. Jejich levná práce je odvrácenou stránkou nízkých cen zájezdů do Egypta.

Hurghada / Egypt Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurgháda v Egyptě

Hurgháda v Egyptě | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Někdy mám na starosti za týden 500 nebo 600 Čechů a Slováků. Když má někdo problém, tak mi zavolá. Kdykoliv. Ve tři ráno, ve čtyři ráno, kdykoliv. 7 dní v týdnu, 24 hodin," popisuje své zážitky Mustafa. Stejně jako většina jeho kolegů má rodiče stovky kilometrů odtud. V Hurghadě už ale pracuje pátým rokem.

„Podle mého názoru je to jen pro svobodné a mladé. Protože někdy jste 48 hodin jen v práci. A kdybych měl manželku, tak myslím, že by s tím nesouhlasila," říká Mustafa. Po několik měsíců nemá žádné víkendy ani volný den.

Protestní pochody a rozřezané pneumatiky. Na jihu Evropy se šíří 'turistofobie'

Číst článek

„Každý den spím dvě tři, maximálně čtyři hodiny. Někdy v autě, někdy v hotelu na recepci, někdy na letišti, někdy doma, hlavně že spím." Většina delegátů, jako je Mustafa, se shoduje, že tahle práce se dá vydržet jen omezenou dobu. Stres a nevyspání se na jejich zdraví podepisují už v mladém věku. Jeho kolega, také bohemista, musel práce nechat ve svých sedmadvaceti letech. „Mám vysoký tlak. On měl z toho také vysoký tlak a také problémy se srdcem a nespavost. Všichni chodíme s léky. Máme léky pořád v tašce," dodává.

Dvakrát tolik turistů

Letos přijel do Egypta oproti loňsku Čechů dvojnásobek. „Letos je to velmi těžké, protože máme hodně příletů, člověk jen pracuje a spí. Já osobně jsem rád, že teď pracuju, protože nevíme, co bude dál. Je to těžká sezona, ale na druhou stranu je to dobré, vyděláme si peníze. Já osobně mám radost," vysvětluje čerstvě vystudovaný bohemista Nádir.

„Většina Čechů jsou staří a zbytek mladí. A problém je, že Češi neumí mluvit anglicky. Jeden klient volal do České republiky, do cestovky, že prý tady nechtějí Čechy. Že tady v tom hotelu nejsou Češi vítaní. Protože je tady prý napsané 'Check-out'," říká Abú Bakr, který už přistupuje k českým klientům s nadhledem. Pro něj je práce v Hurghadě po několika letech unavující. Delegáta dělá jen proto, že jako bohemista jiné uplatnění v Egyptě nenajde.

„Teď je mi dvacet šest let a mám plán to dělat maximálně do pětatřiceti. A chtěl bych si pak založit vlastní cestovku," doufá Nádir, který je optimističtější.

I Mustafu práce s českými turisty zatím baví. „Někdy, když jim říkám něco z české literatury nebo historie, tak je to pro ně moc velké překvapení. A někdy se na něco zeptám a oni nevědí odpověď," popisuje, jak je rád překvapuje. Pod velkým náporem letošní sezony teď ale sní o něčem úplně jiném. „Chci žít na ostrově, daleko od všech lidí. Úplně sám, jenom s tím, koho miluju. Ale nechci vidět žádné lidi. Fakt," dodává. Už za pár hodin ale uvidí na letišti stovky nových turistů, o které se bude následující týden starat.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme