Studenti v Brazílii obsadili desítky škol. Protestují i v olympijském Riu de Janeiru

Policie v Riu de Janeiru násilím vyklidila regionální odbor školství obsazený studenty. Těžkooděnci použili i slzný plyn, několik studentů přitom ztratilo vědomí. Desítky žáků veřejných škol protestovaly uvnitř okupované budovy proti špatnému stavu veřejných škol a škrtům v rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti prezidentce Rousseffové protestovali lidé i v Sao Paulu | Zdroj: Reuters

Studentské okupační hnutí se rozšířilo už po celé Brazílii. V Riu de Janeiru je se dotklo už více než škol a gymnázií. Většina učitelů škol spravovaných zdejším federálním státem stávkuje už od začátku března, zbylí vyučující, ředitelé i personál školy okupované studenty opustily.

„Jsme ve válce proti odboru školství, protože jen slibují a nic nedělají,“ řekl Českému rozhlasu Vitor Marcelo, studentský aktivista v jednom obsazeném riodejaneirském gymnáziu.

Žáci chtějí podobně jako stávkující učitelé více peněz na údržbu škol nebo výukový materiál. Studenti také chtějí lepší obědy, které se běžně v brazilských školách podávají, ale teď se údajně zhoršily nebo na ně nezbývají peníze.

Federální stát Rio de Janeiro se dostal do problémů s rozpočtem kvůli ekonomické krizi a nízké ceně ropy, která se u pobřeží těží. Škrty se dotkly i zdravotnictví a policie.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme