Studentský vůdce z Ťien-an-men se vrátil do Číny, policie ho zatkla

Čínská policie zadržela vůdce studentských demonstrací z roku 1989. Čou Jung-ťün, který získal americké občanství, se do rodné země vrátil, aby navštívil nemocného otce. Úřady už ho ale obvinily z podvodu. Letos v červnu to bude 20 let od masakru na náměstí Ťien-an-men, kdy čínská armáda potlačila demokratické protesty a zabila tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Rodina jednačtyřicetiletého Čou Jung-ťüna potvrdila, že byl obviněn, další podrobnosti jim prý ale úřady nesdělily. Někdejší vůdce Studentské autonomní unie, který organizoval protesty v metropoli Pekingu před 20 lety, byl po jejich potlačení čtyři roky vězněn.

Poté zemi opustil a stal se americkým občanem. Když Čínu v roce 1998 opět navštívil, policisté ho znovu zatkli a následně byl odsouzen k tříletému pobytu v převýchovném táboře. Nikdo z vůdců demokratického hnutí z roku 1989 v zemi nezůstal, všichni postupně emigrovali - Wang Tan a Čou Jung-ťün do USA, Chan Tung-fang do Hongkongu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme