Studiu lidských práv se v posledních letech nejvíce věnují v Číně

Studium lidských práv zažívá rozmach. Překvapivě v zemi, kde s dodržováním lidských práv, svobod a demokracií mají problém - v Číně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána Nebeského klidu v Pekingu

Brána Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Podle nejnovější studie tam za posledních dvacet let otevřeli přes padesát institutů na výzkum lidských práv. A na více než stovce právnických fakult se od září vyučuje jako povinný předmět.

Vše je samozřejmě řízeno centrálně; tyto prozápadní trendy ve výuce propagují ministerstvo školství a vláda. Rozvojem teorie o lidských právech a demokracii se tak obvykle snaží zapůsobit na mládež a veřejnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studium lidských práv po čínsku přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Bohužel, jde pouze o studium faktů a často velmi pokroucených,“ podotkla zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková.

Ministerstvo školství letos například schválilo zavedení předmětu ‘výchova k lidským právům‘ na třech klíčových univerzitách v zemi, studenti ale většinou tuto výuku hodnotí na diskusních blozích jako nudnou, nepřínosnou a o svých lidských právech se v ní dozvídají údajně minimum.

Podle jednoho z úředníků ministerstva školství ‘by výuka práva měla být na čínských školách inovativní a měla by pomáhat rozvíjet v Číně vlastní právo a teorii založenou na vlastní historii, kulturní tradici a zkušenostech‘.

Za nedodržování lidských práv a svobod je Čína soustavně kritizována západními zeměmi. Často je v to v reakci na aktuální případy, například zatčení umělce Aj Wej-weje nebo věznění nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa.

Čím dál tím palčivější je také otázka přístupu k různým etnikům žijícím v Číně, včetně Tibeťanů nebo Ujgurů. Vzpomeňme nedávných 11 případů upálení tibetských mnichů a mnišek na protest proti politice Pekingu.

V čínské společnosti se otevřeně mluví o nutnosti reformovat třeba čínské právo, vyřešit otázku často zneužívaného trestu smrti anebo povolit svobodu projevu.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme