Stuxnet podle experta vrátil íránský jaderný program o dva roky zpět

Útok počítačového viru Stuxnet vrátil íránský jaderný program o dva roky dozadu. Izraelskému deníku Jerusalem Post to řekl německý expert, který se ničivým virem zabýval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Stuxnet v uplynulých měsících napadl technické provozy v řadě zemí světa. Největší výskyt ale hlásil právě Teherán. Spekuluje se proto, že šlo o elektronickou sabotáž ze strany Izraele nebo západních tajných služeb.

„Írán bude potřebovat dva roky, aby odstranil způsobené škody,“ tvrdí německý expert. Jak dále řekl, z vojenského hlediska šlo o velký úspěch. Íránský jaderný program je poškozený, ale neumírali při tom žádní lidé, jak by tomu bylo při ozbrojeném útoku.

Írán už připustil, že Stuxnet zasáhl i jeho závod na obohacování uranu v Natanzu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii tam mezitím zaznamenala velké provozní potíže.

Oficiálně nikdo nepotvrdil, že šlo o cílený útok. Důmyslnost škodlivého programu tomu ale podle odborníků napovídá. Nejčastěji se spekuluje, že za akcí stály Spojené státy nebo Izrael.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme