Vojenský tribunál v Barmě uložil Su Ťij další tři roky. Svržená vůdkyně už dostala 26 let za mřížemi

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dostala tříletý trest vězení ve dvou případech korupce. Nositelka Nobelovy ceny za mír byla zadržena po vojenském převratu v zemi loni v únoru. Od té doby už vojenské tribunály Su Ťij uložily tresty v celkové délce 26 let. Su Ťij obžalobu odmítla a podle kritiků je rozhodování soudů motivované politicky, uvedla agentura AP.

Neypyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská politická vůdkyně Aun Schan Su Ťij při projevu o situaci Rohingů

Barmská politická vůdkyně Aun Schan Su Ťij při projevu o situaci Rohingů | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Sedmasedmdesátiletá politička byla odsouzena k třem letům vězení za to, že podle obžaloby dostala v letech 2019 a 2020 úplatek ve výši 550 000 dolarů (zhruba 12 milionů korun), který jí prý předal podnikatel ve stavebnictví Maun Weik. Ten byl dříve odsouzen za obchodování s drogami.

Barmský soud vynesl první rozsudek nad bývalou vůdkyní Su Ťij. Dostala čtyři roky vězení

Číst článek

Su Ťij si oba tříleté tresty odpyká souběžně. Celková délka udělených trestů od vojenského puče se pro ní zvýšila z 23 na 26 let vězení.

Su Ťij soudí vojenské tribunály v neveřejných řízeních, o kterých nesmí mluvit na veřejnosti ani její advokáti. Od vojenského převratu z února loňského roku v zemi neplatí zásady právního státu a podle kritiků je rozhodování soudů motivované politicky.

Ve všech procesech, kterým Su Ťij čelí, političce hrozí až 120 let vězení. Podle agentury AP v zahraničí převažuje názor, že procesy mají zabránit, aby se Su Ťij vrátila do politiky. Na konci června byla převezena do věznice s vysokou ostrahou v Neipyijtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme