Su Ťij chce nadále bojovat za demokracii v Barmě

Su Ťij je už měsíc na svobodě a svět i obyvatelé Barmy čekají na její další kroky. Nositelka Nobelovy ceny míru prohlásila, že chce sjednotit barmskou opozici a společně usilovat o demokracii. Není ale zatím jisté, jak se k ní v budoucnu zachovají představitelé vojenské junty, kteří se odmítají vzdát moci. Výjimečnou příležitost mluvit se Su Ťij měl v Rangúnu i český velvyslanec pro Barmu Ivan Hotěk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Su Ťij chce sjednotit barmskou opozici

Su Ťij chce sjednotit barmskou opozici | Foto: AFP

Jak obtížné vůbec je se k ní dostat?
Dojednat setkání s paní Su Ťij není vůbec jednoduché. Při své poslední služební cestě jsem měl možnost setkat se s paní Su Ťij a toto setkání proběhlo v sobotu v odpoledních hodinách. Když jsem přijížděl, odcházely delegace a když jsem odcházel, přijížděly nové delegace a na zahradě probíhaly rekonstrukční práce a to vše paní Su Ťij s přehledem řídila.

Su Ťij strávila 15 z uplynulých 21 let za mřížemi či v domácím vězení. Podepsaly se tyto dlouhé roky na jejím fyzickém i psychickém stavu? Jak na vás působila?
Neřekl bych, že dlouhodobá perzekuce se podepsala na jejím fyzickém a psychickém stavu. Paní Su je křehká žena, nicméně pokud se člověk má možnost setkat s touto osobností disentu, musím konstatovat, že jde o silnou charismatickou ženu, především pokud jde o politická témata.

Má smysl pro humor?
Myslím, že má velký smysl pro nadsázku. Bere svůj úděl tak, že v podstatě bojuje za to, aby se nemusela stydět za svoji vlád, za svůj režim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec pro Barmu Ivan Hotěk mluví v Odpoledním Radiožurnálu o svém setkání s barmskou disidentkou Su Ťij.mp3

Prozradila něco ze svých příštích plánů?
Samozřejmě jsme se dotkli politických témat. Paní Su má jednoznačnou vizi svého politického působení v budoucí Barmě. Pochopitelně tato vize je ovlivněna bezpečnostní situací a určitou nejistotou, jak bude reagovat nový režim, který vznikne po ustavení nového parlamentu. Nicméně jejím zájmem je především bojovat za udržení své vlastní politické entity, vlastní politické strany a sjednotit nejenom opozici, ale i intelektuální a umělecký život Barmy.

Su Ťij získala v roce 1991 Nobelovu cenu míru, mimochodem i na návrh našeho bývalého prezidenta Václava Havla. Jaký je její vztah k České republice?
Samozřejmě má čechy ráda, což sma konstatovala. Nejenom proto, že Češi mají bývalého pana prezidenta Havla, ale především pro to, co české instituce, vláda a lidé dělají pro její zemi a pro její národy. Byla v podstatě velice dobře informována o tom, co jednotlivé subjekty v Čechách dělají a musím říci, že si toho moc váží.

Jiří Chum, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme