Su Ťij začíná své historické turné po Evropě

Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij si jede - s jednadvacetiletým zpožděním - pro Nobelovu cenu míru. Ocenění, které jí bylo uděleno už v roce 1991, převezme během své cesty po Evropě, první po více než 24 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su Ťij na tiskové konferenci

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su Ťij na tiskové konferenci | Zdroj: Reuters

Během více než dvou týdnů v Evropě navštíví Su Ťij kromě Norska, kde převezme Nobelovu cenu, také Švýcarsko, Británii, Irsko a Francii.

Žena, která strávila většinu z uplynulých 20 let v domácím vězení, dostala cestovní pas letos 8. května. Její první zahraniční cesta po 24 letech vedla do Thajska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nastávající cestu Su Ťij do Evropy komentoval ve Světě o desáté odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů

Po příletu do thajské metropole popisovala, že byla úplně fascinovaná světly nad Bangkokem. Opustila totiž Rangún ve chvíli, kdy ho stejně jako celou zemi postihly výpadky dodávek elektřiny.

Na thajském ekonomickém fóru ale také varovala svět, že změny v Barmě nejsou nevratné. Že opatrnost, ke které Su Ťij vyzývá, je na místě, potvrdil odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů ve Světě o desáté.

„V současné době dochází k řadě změn v barmské politice. Ale když skutečně režim analyzujeme, zjišťujeme, že stará vojenská junta velmi hladce přebírá nové mocenské pozice v ekonomice i politice. Reformy tam jsou, ale spíše jde o liberalizaci, kterou je třeba dále sledovat."

Su Ťij je na svobodě od roku 2010. Evropu opustila v dubnu 1988, kdy přicestovala z Velké Británie, aby se postarala o nemocnou matku. V zajetí pak disidentka prožila více než 15 z 22 let. Během evropského turné by měla mimo jiné v Dublinu absolvovat setkání s frontmanem kapely U2 Bonem Voxem a ve Velké Británii převzít čestný doktorát Oxfordské univerzity.

Podle Nožiny v ekonomické oblasti režim v posledních bouřlivě privatizoval, avšak naprosto nepřehledně a staří předáci vojenské junty ovládli ekonomickou situaci a v politické sféře vládní strana, transformovaná z té totalitní, ovládla národní parlament i parlamenty jednotlivých států v Barmě.

Su Ťij je na jedné straně ikonou barmského odporu proti vojenskému režimu. Na druhé straně rozehrává v současné době na domácí politické scéně citlivou hru. „Její strana Národní liga za demokracii nemá příliš silnou pozici. Ale to jí umožňuje deklarovat některé názory,“ poznamenal Nožina.

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon při návštěvě Barmy koncem dubna vyzval prezidenta Thein Seina a Aun Schan Su Ťij, aby spolupracovali na demokratických změnách. Prohlásill, že "cesta změn je křehká a nejistá, ale že je také příliš úzká na to, aby bylo možné se otočit a jít zpět."

„Proces je v současném okamžiku stále vratný,“ upozornil Miroslav Nožina. „Ale pak se dostane do okamžiku, kdy se proces referend natolik rozjede takovým tempem, že by zvratný už nemusel být.“

Milan Kopp, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme