Su Ťij zahájila evropské turné. Promlouvá v ženevském sídle OSN

Vůdkyně barmské opozice zahájila své historické turné po Evropě. Su Ťij právě hovoří na půdě OSN v Ženevě. Do Evropy přijela ikona boje Barmánců za svobodu po čtyřiadvaceti letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Su Ťij v úvodu svého evropského turné promluvila v ženevském sídle OSN | Foto: Reuters

Vrchol evropského turné čeká Su Ťij v sobotu, kdy v Oslu osobně převezme Nobelovu cenu míru. Toto ocenění získala sice už v roce 1991, převzít si ji ale nemohla. Vojenská junta ji držela v domácím vězení. Na prestižní ocenění navrhl Su Ťij Václav Havel.

Šestašedesátiletá bývalá disidentka dostala cestovní pas teprve letos v květnu. Poté, co její strana zvítězila v doplňovacích volbách do barmského parlamentu.

Barma byla do loňska v rukou vojenské junty a civilní vláda nyní provádí reformy, které západní svět podporuje. Su Ťij se se svou Národní ligou pro demokracii se loni zúčastnila doplňovacích parlamentních voleb

Su Ťij je na svobodě od roku 2010. Evropu opustila v dubnu 1988, kdy přicestovala z Velké Británie, aby se postarala o nemocnou matku. V zajetí pak disidentka prožila více než 15 z 22 let. Během evropského turné by měla mimo jiné v Dublinu absolvovat setkání s frontmanem kapely U2 Bonem Voxem a ve Velké Británii převzít čestný doktorát Oxfordské univerzity.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun při návštěvě Barmy koncem dubna vyzval prezidenta Thein Seina a Aun Schan Su Ťij, aby spolupracovali na demokratických změnách. Prohlásill, že "cesta změn je křehká a nejistá, ale že je také příliš úzká na to, aby bylo možné se otočit a jít zpět."

„Proces je v současném okamžiku stále vratný,“ upozornil včera Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů. „Ale pak se dostane do okamžiku, kdy se proces referend natolik rozjede takovým tempem, že by zvratný už nemusel být.“

Milan Kopp, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme