Su Ťij zahajuje návštěvu Pekingu. Sbližování Barmy a Číny má pokračovat

Návštěvu Číny dnes zahajuje světoznámá barmská politička, premiérka Aun Schan Su Ťij. Nositelka Nobelovy ceny míru, symbol boje proti barmské vojenské diktatuře a dodnes jedna z nejznámějších žen ve světové politice zůstane v Číně celkem pět dnů. Setká se jak s prezidentem, tak s premiérem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská politička Aun Schan Su Ťij | Foto: Reuters

Takto dlouhá návštěva je důkazem toho, že Barma (neboli Myanmar) pro Čínu představuje mimořádně důležitého partnera. Obě země se potřebují a na dobrých vztazích závisí hlavně v Barmě i etnický či společenský klid a stabilita. A tím pádem i budoucnost země.

Obrovská a prudce se rozvíjející Čína potřebuje od velmi chudé a zaostalé Barmy hlavně její suroviny, ropu, zemní plyn a stavební dřevo, ale také její elektřinu, která se vyrábí ve stále přibývajících vodních elektrárnách. A potřebuje také příležitosti pro své, tedy čínské investory. Ti jen za loňský rok zaplatili v Barmě za své projekty v přepočtu přes 20 miliard korun.

Padesátimilionová Barma zase potřebuje do rozpočtu peníze za komodity, které Číně prodává. Čínští investoři také svými projekty v zemi vytvářejí desetitisíce, dnes už spíše statisíce pracovních příležitostí. A hlavně Čína může výrazně ovlivnit stabilitu, nebo naopak neklid uvnitř Barmy.

Pokud totiž bude v Barmě klid mezi jednotlivými etniky, nebude potřeba zvýšený dohled armády a to bude znamenat rozvoj klasické parlamentní demokracie.

Právě napětí mezi jednotlivými etniky dělá z Barmy poměrně nestabilní zemi. Neklidné jsou hlavně hraniční oblasti s Čínou a Thajskem, kde se mísí buddhismus, křesťanství, animismus, konfuciánství a dodnes tam centrální vláda nemá některé okrsky pod kontrolou.

Na opačné straně země, při hranici s Indií a Bangladéšem ve státě Chin, zase mají vleklé spory muslimové z etnika Rohingjů se zbytkem obyvatel.

A Su Ťij velmi dobře ví, že Peking může situaci na barmsko-čínském pomezí hodně ovlivnit.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme