Dovezme ledovce z Antarktidy, navrhuje Jihoafričan. Chce tak zachránit Kapské Město před suchem

Mívá nápady, které se vymykají normám. Šestapadesátiletý Jihoafričan Nick Sloane se proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie před šesti lety zahynulo 32 lidí. Teď chce pomoci Kapskému Městu na jihu Afriky v boji se suchem. Plánuje k tomu využít ledovce z Antarktidy. „Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí podle AFP Sloane.

Kapské Město Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Uvolnění Concordie byl dosud největší úspěch Nicka Sloanea, Jihoafričana zambijského původu a zakladatele firmy Sloane Marine. Pokud se mu však podaří uskutečnit jeho nynější nápad, nepochybně mu to zajistí nesmrtelnost.

Kapské Město na jihozápadním výběžku Jihoafrické republiky a jeho čtyři miliony obyvatel trpí strašlivým suchem. Letos se město téměř dostalo do kritického stavu, kdy voda přestane téci z kohoutků.

Zabránilo tomu jen drastické omezení spotřeby vody, které platí dosud. Katastrofický scénář se však může stát skutečností, jestliže v nadcházejících měsících nezaprší.

Ledovce jako zásobárny sladké vody

Aby Kapské Město zachránil, navrhuje Sloane pustit se do ledovců, obrovských rezervoárů sladké vody, které plavou sotva 2000 kilometrů od jihoafrického pobřeží v Antarktidě.

Studie: Antarktida taje rychleji než před pěti roky. Za čtvrt století zmizely tři biliony tun ledu

Číst článek

„Každý rok se uvolňují tisíce ledovců a plavou směrem ke Kapskému Městu. Matička příroda nám ukazuje cestu a říká: Jsem tady, stačí si jen vzít," vysvětluje.

Až dosud se o takovou věc nikdo nepokusil. „V Rusku už odráželi ledovce, které plavaly k ropným zařízením. Ty ale vážily asi půl milionu tun. Zde mluvíme o 100 milionech tun," podotýká Sloane.

Zaměřuje se na ledovce, které se podobají obrovským stolům. Jsou 850 až 1000 metrů dlouhé, asi 500 metrů široké a silné 220 metrů.

Z Antarktidy do Kapského Města

Ideální ledovec bude zjišťován pomocí dronů a satelitů, což bude nejjednodušší část operace. Ledovec pak bude zabalen do izolační látky a výkonný remorkér ho pomalu dopraví k jižnímu výběžku Afriky.

Ne však ke Kapskému Městu, kde je příliš teplý proud. Bude odtažen asi 150 kilometrů severně, do zálivu Svaté Heleny v Jihoafrické republice. Podle Sloanea je to ideální místo: studený Benguelský proud udržuje vodu na dvanácti stupních Celsia a bývalé koryto podmořské řeky poslouží ledovci jako parkoviště.

Voda z ledovce, která bude odtávat, bude vedena přímo do obrovské nádrže a stroj bude odřezávat led. To potrvá asi rok. Denně tak bude získáno 150 milionů litrů vody, která se bude převážet v cisternách až do Kapského Města.

„Krizová situace s vodou nebude vyřešena, ale tímto způsobem Kapské Město získá 20 až 30 procent roční spotřeby vody," tvrdí Sloane.

Nebylo by odsolování mořské vody levnější?

Náklady však mají být obrovské: na jeden ledovec to bude kolem 160 milionů dolarů, tedy v přepočtu 3,5 miliardy korun. Zástupce kapského starosty Ian Neilson je skeptický. „Zdá se, že odsolování vody by bylo levnější," říká. „Ani nevíme, kolik vody by skutečně z ledovce bylo," dodává.

‚Vrátí se z pastvy, lehnou na slámu a zemřou.‘ Kvůli suchu v iráckých mokřadech hyne dobytek

Číst článek

Nikdy nebyla přepravována po moři taková těžká váha. Nerozlomí se ledovec na své cestě? Jak bude tát? Jak zdolávat proudy při jeho přepravě?

„Vzhledem ke stále častějším obdobím sucha se v této technologii skrývá obrovský potenciál," soudí nicméně generální ředitel švýcarské společnosti Water Vision Wolfgang Foerg, kterého už kontaktovali Australané, aby přivezl ledovec do Austrálie.

„Není snadné žádat pro takovou novou věc veřejné peníze," říká norský expert na ledovce Olav Orheim, kterého už o takovou operaci asi před 40 lety požádala Saúdská Arábie.

„Není to však tak nerealistické vzhledem k tomu, že se naše znalosti za 40 let hodně rozšířily. Je to riskantní podnik, ale na konci se sladkou odměnou," dodává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme