Není voda - není kam plout. Blízký východ po válce bojuje se suchem

Irák se vzpamatovává z války s takzvaným Islámským státem. Obnovu země odhaduje tamní vláda na skoro dva biliony korun. Obrovské potíže způsobili džihádisté mimo jiné v dodávkách vody. Víc než dvě miliardy lidí na světě nemají podle OSN přístup k pitné vodě, hodně z nich žije právě na Blízkém východě, který dlouhodobě sužují obrovská sucha. Organizace spojených národů na to upozorňuje u příležitosti Světového dne vody.

Irák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Dřevěné lodě uvízly na suchu. Nové už skoro nikdo nedělá. Po staletí udržovaná tradice na hranici mezi Kuvajtem a Irákem vymírá. Není voda, není kam plout.

JAR vyhlásila stav přírodní katastrofy. Kvůli suchu hrozí přerušení dodávek pitné vody

Číst článek

Ala Ahmed Malik je rybář, říká, že situace je čím dál horší. Vypluje dvakrát, třikrát a nic nechytí. Rybáři své lodě prodávají. Irák se kvůli nedostatku vody snaží jednat s okolními státy, řekl před časem Českému rozhlasu irácký ministr pro vodní zdroje Hassan Al-Janábí.

„Ano, vodní diplomacie je nový způsob, jak se k problémům s vodou vyjádřit. Nemůžete podnikat jen za sebe v izolaci, obzvlášť co se týče vody. Ta se přece hýbe, podléhá gravitaci, nemůžete ji jen tak zastavit nebo někam usměrnit, jen proto, že chcete. Musíme zmírnit škody a posílit výhody,“ myslí si Al-Janabí.

Irák je na dolním toku Eufratu i Tigridu, je proto závislý na Turecku, kde obě řeky pramení. A je to právě voda, která podle Sussane Schmeierové z Německé společnosti pro mezinárodní spolupráci, státy spíš sbližuje, než aby je rozdělovala.

„Ty země vidí, že nedokážou své problémy vyřešit samy. Například když je záplava na přeshraničním toku, tak státy na dolním toku musí být informovány, že se blíží velká vlna. Také sucho může být regulováno vzájemnými projekty. V povodích se proto lidé snaží spolupracovat. Konflikty trvají jen chvíli, spolupráce je překoná," komentuje Schmeierová.

Na světě je přes 120 organizací pro spolupráci v povodí řek. I přesto žijí skoro dvě miliardy lidí v trvale vyprahlých oblastech. A třeba sucho na Blízkém východě je vůbec nejhorší za posledních 900 let. I na to má upozornit Světový den vody.

 

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme