V Súdánu probíhá pokus o převrat. Armáda zadržela většinu vlády, lidé demonstrují v ulicích

Vojáci v pondělí v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací o tom informovala agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat.

Chartúm (Aktualizováno: 9:42 25. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v súdánském Chartúmu protestují proti možnému vojenskému převratu v zemi | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy i Evropská unie.

V Súdánu pokračuje poškozování a rabování památek. Zlatokopové zničili 2000 let staré vykopávky

Číst článek

Súdánské ministerstvo informací sdělilo, že vojáci zadrželi většinu ministrů a civilní představitele suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti.

Později ministerstvo uvedlo, že premiér byl převezen na neznámé místo poté, co odmítl vydat prohlášení, v němž by převrat podpořil. Předtím Hamduka podle sdělení resortu vojáci drželi v domácím vězení.

Podle ministerstva premiér vyzval Súdánce, aby se pokusu o puč pokojně postavili a aby „hájili svou revoluci“. Podle prohlášení ministerstva informací armáda také obsadila hlavní sídla súdánské televize a rozhlasu v hlavním městě Chartúmu a druhém největším městě Umdurmánu a zadržela jejich zaměstnance.

Ministerstvo vyzvalo k okamžitému propuštění zadržených a pokus o převrat odsoudilo. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce, uvádí agentura Reuters s odkazem na své zdroje.

Stávka a protest

Zvláštní zmocněnec USA Jeffrey Feltman uvedl, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami o vojenském převratu v Súdánu. Na oficiálním twitterovém účtu varoval, že vojenský převrat by odporoval súdánské ústavní deklaraci a ohrozil dodávky americké pomoci Súdánu.

Súdánský exprezident Bašír čelí kvůli puči z roku 1989 dalšímu obvinění. Hrozí mu trest smrti

Číst článek

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell uvedl, že patrný vojenský puč v Súdánu sleduje s velkým znepokojením. „S největší obavou sledujeme probíhající události v Súdánu. Evropská unie vyzývá všechny zúčastněné strany a regionální partnery, aby znovu nastartovali proces přechodu,“ uvedl.

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, postavili barikády, zahájili stávku, a protestovali tak proti možnému armádnímu převratu.

Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu v pondělí dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu. Podle britského sdružení NetBlocks se rychlost připojení snížila v zemi na třetinu. K protestu proti zřejmému pokusu o vojenský puč vyzvala i největší súdánská strana Umma, uvedla agentura AP.

Snaha omezit pohyb

Podle agentury Reuters se v ulicích hlavního města rozmístily vojenské a bezpečnostní síly, které se snaží omezit pohyb civilistů. Mezinárodní letiště v Chartúmu přerušilo svůj provoz.

Súdán po zavedení práva šaría zvažuje liberalizaci. Nemuslimové by nemuseli být stíháni za pití alkoholu

Číst článek

V zemi narůstalo napětí od doby, kdy v září súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra.

Pokus o převrat vyvolal vzájemné obviňování armádních a civilních skupin, které mají po sesazení Bašíra v roce 2019 během přechodného období společně vést zemi. V posledních dnech vyšly do ulic oba tábory, tedy jak zastánci civilní vlády, tak příznivci armádního vedení.

Umar Bašír byl sesazen armádou při masových protivládních demonstracích v roce 2019. Od té doby zemi řídí přechodná vláda, která je složená z vojáků a civilistů a čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme