Dva Češi odletěli ze Súdánu německým speciálem, oznámil Lipavský. O návratu dalších tří se jedná

Súdán po několika dnech bojů mezi tábory dvou znepřátelených generálů opouští občané západních zemí, včetně Česka. Dva z pěti Čechů v zemi odletěli německým speciálem, oznámil na twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:25 23. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánský chartům

O návratu dalších tří Čechu se podle Libavského intenzivně jedná (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí v neděli večer také informovala, že dva Češi na jihu země ve městě Nyala jsou na evakuačním seznamu Turecka, které je chce společně se svými občany dostat ze Súdánu co nejdříve.

V Súdánu čeká na odjezd pět Čechů. Ministerstvo doufá, že se dostanou do evakuačních konvojů

Číst článek

Evakuaci diplomatů a dalších občanů oznámily Spojené státy, Británie, Německo či další evropské státy. Francie a Nizozemsko uvedly, že pracují na tom, aby z africké země dostaly i lidi ze „spřátelených partnerských zemí“. 

Letecké spojení se Súdánem bylo v posledních dnech velmi problematické a například Saúdská Arábie v sobotu přistoupila k evakuaci svých občanů přes přístav na východě země. Zahraniční vlády plánovaly ze Súdánu vypravit několik evakuačních konvojů.

„Za pomoci našich partnerů z Evropské unie právě evakuujeme ze Súdánu do bezpečí dva z pěti českých občanů, a to německým speciálem. Moji kolegové intenzivně pracují na tom, aby se domů dostali i zbývající Češi, a to co nejdříve,“uvedl Lipavský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme