Súdánská armáda rozehnala pokojný protest proti vojenské juntě. Třináct lidí zemřelo

Súdánské bezpečnostní složky v metropoli Chartúmu rozehnaly pokojný protest proti vládě vojenské junty, z místa přitom byla slyšet střelba z těžkých zbraní. Armáda nyní kontroluje většinu prostranství, na němž se protest konal. S odvoláním na svědky o tom informovaly arabské televizní stanice a agentura Reuters, podle níž teď tisíce Súdánců stavějí v ulicích barikády.

Aktualizováno Chartúm (Aktualizováno: 13:14 3. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Súdánu si vyžádaly několik obětí

Súdánské bezpečnostní složky vstoupily na místo pokojného protestu na podporu přechodu k civilní vládě v metropoli Chartúmu (ilustrační snímek) | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Vůdci protestu uvedli, že při razii, která začala v noci na pondělí, bylo 13 lidí zabito a nejméně 200 dalších utrpělo zranění. Opozice v reakci na krvavý zásah přerušila s armádou politický dialog.

Tisíce civilistů byla před budovou ministerstva obrany shromážděny od začátku dubna. Po dočasném vojenském vedení země, které nahradilo svrženého prezidenta Umara Bašíra, žádají rychlý přechod k civilní vládě.

Jeden z demonstrantů vylíčil agentuře AP, že velké množství vojáků v pondělí obklíčilo místo protestu a zadrželo ty, kteří se pokusili uprchnout. „Využili včerejšího (nedělního) silného deště a zasáhli brzy ráno, aby rozehnali lidi,“ uvedl.

Barikády

Podle televize Al Jazeera speciální jednotky súdánské armády použily k rozhánění demonstrantů slzný plyn a ohlušující granáty. Do zbylých protestujících poté začaly střílet ostrou municí.

„Nyní kontrolují většinu místa protestu a spálily zde provizorní kliniku. Většina demonstrantů byla rozehnána. Vojáci pomocí vozidel blokují všechny vstupy, aby protestujícím zabránili v návratu,“ uvedl novinář Mohamed Alamín.

Podle jednoho z organizátorů protestu byl tábor demonstrantů téměř kompletně vypálen a nyní v něm zbývají poslední zbytky demonstrantů, kteří nemohou ven ani dovnitř.

‚Vymeteme z vlády staré struktury!‘ V Súdánu proběhl miliónový protest, poklidný a za zvuku hip hopu

Číst článek

Aktivisté po zákroku vojska vyzvali Súdánce, aby jim přišli na pomoc. V ulicích Umdurmánu, který leží na opačném břehu Nilu než hlavní město Chartúm, stavějí barikády z kamení, cihel a hořících pneumatik.

V reakci na násilné potlačení protestu opoziční svaz sdělil, že s armádou přerušuje veškerý kontakt a ukončuje jednání o přechodné vládě.

Výzvy k zastavení útoků

Vojenská rada prostřednictvím svého mluvčího zásah potvrdila s tím, že byl namířen proti „kriminálním živlům“ poblíž místa demonstrace. Mluvčí řekl, že demonstranti jsou v bezpečí, a tvrdil, že „protest nebyl rozehnán“ a že chaos způsobily „živly“, které prchaly z místa v blízkosti protestu.

Po svržení Bašíra se vojáci s protestujícími dohodli na struktuře přechodných institucí a na tříletém období, jež má vést k volbám. Zásadní neshoda však panuje ohledně poměru sil mezi oběma stranami v dočasné vládě. Aliance protestních a opozičních skupin zároveň žádá rychlý přechod k civilní vládě.

Velvyslanectví Spojených států v Súdánu vydalo prohlášení, které zákrok armády označuje za chybný a vojenské představitele vyzývá k zastavení „útoků na demonstranty a další civilisty“.

Britský velvyslanec uvedl, že je velmi znepokojen hlasitou střelbou, kterou slyšel ze své rezidence v Chártúmu. Podle něj pro zásah bezpečnostních sil neexistuje žádné ospravedlnění. Evropská unie vyzvala súdánské vojenské představitele, aby lidem umožnili pokojně protestovat a „urychleně předali moc do rukou civilistů“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme